Politoloog Martin Mölder: Eesti 200 edu valimistel on praegu raske hinnata

Martin Mölder.
Martin Mölder. Autor/allikas: ERR

Avaliku arvamuse uuringutes kajastuv Reformierakonna toetus on suures piires sama ka valimistel, kuid Eesti 200 puhul on nende reaalset edu valimissituatsioonis raske hinnata, tõdes politoloog Martin Mölder.

Mölder ütles ERR-ile, et Reformierakonnal on olemas lojaalne toetajaskond ja nende toetus valimistel on olnud aastate lõikes üsna stabiilne.

"Erakordselt kõrge toetus Reformierakonnale tuleneb valijatest, kes praegu teatavad küsitlustes, et neil on erakondlik eelistus olemas, kuid kes samas valima ei läheks," selgitas Mölder.

"Toon näiteks, et kui eelmise aasta keskel oleks toimunud valimised, siis osalus oleks võinud olla 70 protsenti. Vähemalt nii vastanud küsitletavad ütlesid, kes lubasid, et hääletaksid mõne erakonna poolt," ütles Mölder.

"Selliste inimeste osakaal on nüüd mõnevõrra suurem Reformierakonna ja Eesti 200 toetajate hulgas," ütles Mölder, nimetades, et mõlemal erakonnal on niinimetatud fantoomtoetajaid.

Mölder sõnas, et tegelikku toetust erakondadele reaalses valimisolukorras on praegu raske öelda.

"Meil on andmed, et mis oleks erakondade toetajate osakaal hüpoteetilistel valimistel, kui need toimuksid praegu. Kui oleks reaalne valimissituatsioon, siis toetusprotsendid oleks teised võrreldes sellega, mida me küsitlustel näeme. Reformierakonna toetus valimistel oleks vast pisut alla 30 protsendi. Mis puudutab Eesti 200 edu, siis me ei tea, kuna nad on osalenud vaid ühtedel valimistel. Pole teada, milline on nende reaalne toetus," tõdes Mölder.

Sel nädalal on avaldatud kahed erakondade populaarsusreitingud.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: