Uuring: Reformierakonna ja Keskerakonna toetus võrdsustus

Vahe Keskerakonna ja Reformierakonna toetuses on vähenenud poole aastaga üle kümne protsendi.
Vahe Keskerakonna ja Reformierakonna toetuses on vähenenud poole aastaga üle kümne protsendi. Autor/allikas: Siim Lõvi, kollaaž: JJ Oidermaa

Viimastest valimistest alanud Reformierakonna suur edu erakondade populaarsusküsitlustes sulas jaanuarikuises ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i küsitluses Keskerakonna ees minimaalseks. Samal ajal kasvatasid toetust Eesti 200 ja Isamaa.

Jaanuaris oli Reformierakonna toetus 25 ja Keskerakonnal 24 protsenti. Kuu varasemaga võrreldes kaotas Reformierakond toetust neli protsendipunkti.

Veel mullu oktoobris oli Reformierakonna edu Keskerakonna ees mäekõrgune - Reformierakonda toetas 32 ja Keskerakonda 22 protsenti valimisõiguslikest kodanikest. Pärast seda on Reformierakonna toetuskõver liikunud alla ja Keskerakonna oma veidi üles.

Kolmandal kohal oli populaarsuselt endiselt EKRE 18 protsendi suuruse toetusega, mis on EKRE keskmine tase. Neljandal positsioonil püsis Sotsiaaldemokraatlik Erakond 10 protsendiga.

Kaheksale protsendile kerkis parlamendivälise Eesti 200 toetus. Isamaa toetus oli seitse protsenti, mis oli samuti kõrgem kui mullu novembri ja detsembri viis protsenti.

Kolme valitsuspartei kogutoetus oli jaanuaris 49 protsenti ja kahel riigikogu opositsiooniparteil kokku 35 protsenti.

Teistest parlamendivälistest erakondadest kogusid Eestimaa Rohelised jaanuaris kolm, Elurikkuse Erakond ja Vabaerakond mõlemad ühe protsendi toetust.

Kui vaadata erakondade toetuste muutusi pikemas ajalises vaates, on võrreldes viimaste riigikogu valimistega pisut vähenenud Reformierakonna ning Isamaa toetus (valimistel vastavalt 28,9 ja 11,4 protsenti) ning kasvanud Eesti 200 toetus (valimistel 4,4 protsenti). Teiste parteide toetus on sisuliselt jäänud samaks.

 

Turu-uuringute AS küsitles 17. jaanuarist kuni 27. jaanuarini 808 Eesti kodanikku, neist 400 näost-näkku ja 408 veebipaneelis. Sellise arvu inimeste küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti. Täpsemaid numbreid saab lugeda ERR-i reitingute alamlehelt.

Kell 11 kommenteerivad ERR.ee veebisaates erakondade toetusnumbreid uuringu läbiviija, Turu-uuringute AS-i poolt Tõnis Stamberg ning ERR-i ajakirjanikud Anvar Samost ja Urmet Kook.

 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: