Kitt Swedbanki trahvist: juhtimine ja vastutamine peavad käima käsikäes

Robert Kitt.
Robert Kitt. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Swedbank Eesti eelmine juht Robert Kitt kommenteeris finantsinspektsiooni kriitikat Swedbanki maatriksjuhtimise kohta, öeldes, et juhtimine ja vastutamine asutuses peavad käima käsikäes.

Rootsi finantsinspektsioon otsustas neljapäeval teha Swedbankile hoiatuse ning trahvi summas neli miljardit Rootsi krooni ehk umbes 360 miljonit eurot. Eesti finantsinspektsioon tegi Swedbank AS-ile ettekirjutuse, millega kohustatakse panka võtma kasutusele meetmeid parandamaks rahapesu vastu võitlemise kontrollisüsteeme.

Robert Kitt ütles sotsiaalmeedias kirjutatud kommentaaris, et inspektsiooni uurimuse tulemused on sarnased tema arusaamale Swedbankis toimunust.

Kiti sõnul jääb ta oma varasemate seisukohtade juurde, et Swedbank Eesti tegi kõigis valdkondades grupiga tihedat koostööd, sealhulgas rahapesu tõkestamise valdkonnas, kus võtmeosakonnad allusid otse grupile.

Ta rõhutas, et mitteresidentidega seotud riske asus Swedbank vähendama juba 2016. aastal – mitteresidentidest klientidest loobumise ja valdkonda investeerimisega.

Ootamatuks peab Kitt aga inspektsiooni karmi hinnangut grupi maatriksjuhtimisele, kus otsused on tsentraalsed, aga vastutus lokaalne.

"Äriseadustik ega krediidiasutuste seadus ei näe ette erisusi maatriksjuhtimise puhuks ja ses mõttes ongi kohalik juhatus formaalselt vastutav. Tegelik elu, mida pank peab nüüd tõsiselt korrigeerima, oli see, et paljud krediidiasutuste seadusest tulenevad juhatuse rollid allusid otse grupile ja kohalik juhatus usaldas üldist töökorraldust," kirjutas Kitt.

"Juhtimine ja vastutamine peavad käima käsikäes. Nagu ma ka Äripäevale ütlesin on juhatusel ettevõtte juhtimisel kollektiivne roll, kus iga inimene peab lisaks oma otsestele kohustustele täima ka kollektiivset juhtimisülesannet. Selle viimase puhul oli tagantjärele vaadates puudujääke, kuid see ongi kõige raskem töö – vastutada selle eest, mida teevad teised koos teistega isegi siis, kui sa täpselt ei tea, mida nad on teinud või tegemata jätnud," lisas ta.

Kiti sõnul tähendab see, et infoliikumine ja info kvaliteet ei olnud alati piisav, et teha parimaid otsuseid. "Minu vastust ei tohi kindlasti tõlgendada selliselt, et neid ülesandeid ei olnudki võimalik täita. Swedbanki head majandustulemused kõnelevad ise enda eest," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: