Kantar Emor: Eesti elanikud usaldavad eriolukorras enim ERR-i kanaleid

Eesti elanikud usaldavad praeguses kriisis kõigist meediakanalitest ülekaalukalt kõige rohkem ETV-d ja ERR-i uudisteportaali, millele järgnevad Postimees ja Delfi, selgub Kantar Emori eriolukorra seireuuringust.

ETV-d mainis kõige usaldusväärsemate meediakanalite hulgas 45 protsenti Eesti elanikest ja tervelt 60 protsenti eestlastest, uudisportaali err.ee aga 35 protsenti Eesti elanikest. Seejuures hindasid portaali err.ee informatsiooni väärtust võrdväärselt kõrgelt nii eestlased kui venelased. Muukeelsete hulgas ületas ka venekeelseid uudiseid avaldavat ERR-i portaali 37 protsendiga vaid ETV+.

Postimehe märkis kõige usaldusväärsemate meediakanalite hulgas veerand Eesti elanikest, ka siin oli eesti- ja muukeelse lugejaskonna toetus pea võrdne. Delfit loeb kõige usaldusväärsemate meediakanalite hulka kuuluvaks 22 protsenti eestimaalastest, eestlastest aga 18,4 protsenti ja muukeelsetest 28 protsenti. Seega peavad eestlased praeguses kriisis neist kahest meediakanalist usaldusväärsemaks Postimeest ja selle veebikanalit, muukeelsed aga Delfit.

Kantar Emori strateegiakonsultandi Kristiina Kruuse sõnul jäi 628 inimese küsitlemist hõlmanud uuringus nii eesti- kui venekeelseid uudiseid edastavate meediakanalite varju mõneti teenimatult Vikerraadio, sest selle kuulajad on vaid eestlased.

"Uuringus osalenud muukeelsete hinnang Vikerraadiole oli seega nullilähedane, sest nad ei kuula seda - neil on oma Raadio 4," ütles Kruuse. "Kui aga võtta arvesse üksnes eestlaste hinnangut Vikerraadio usaldusväärsusele, siis on Vikerraadio ERR-i uudisportaali järel ja Postimehe ees kolmandal kohal."

Kruuse tõi positiivsena välja, et muukeelsete elanike hinnangul on ETV+ oma 37 protsendiga oluliselt usaldusväärsem kui Venemaa RTR (15 protsenti) või PBK (14 protsenti).

"Kriisis vajavad inimesed tõest informatsiooni ja nüüd me näeme, et nad teavad väga hästi, kust seda saada," märkis ta.

Kantar Emor küsis uuringus sedagi, kui paljud Eesti elanikud nimetavad kõige usaldusväärsemate infoallikate hulgas sotsiaalmeediakanaleid ning selgus, et vaid 3,7 protsenti, osutas Kruuse. "Ent teisalt ütles 8,5 protsenti küsitletutest sedagi, et nemad ei usalda üldse mitte mingisugust meediat."

Meediakanali usaldusväärsusele hinnangu andmisel ei pruugi aga olla otsest seost sellega, kui palju inimesed seda kasutavad. Kui Kantar Emor päris eriolukorra seireuuringus, milliseid meediakanaleid eestimaalased küsitlusele eelneval nädalal jälgisid, kinnitas üle 70 protsendi küsitletutest, et Delfit, 58 protsenti jälgis Postimeest, 53 protsenti ETV-d, 42 protsenti ERR-i uudisportaali ja 41 protsenti sotsiaalmeediat.

Eestlaste hulgas oli populaarseim ETV (72 protsenti), muukeelsete seas aga Delfi (82 protsenti) järel ETV+ (58 protsenti). Ka selle näitajaga ületas ETV+ Venemaa telekanaleid mäekõrguselt.

Kruuse sõnul kujundab inimeste meediatarbimist lisaks infokanalite usaldusväärsusele ka harjumus ning ka kriisiajal ei kao kuhugi vajadus meelelahutuse järele. "Meelelahutuse puhul ei pruugi usaldusväärsus olla kõige olulisem näitaja," ütles ta.

"Aga päris kindlasti kinnitab ka seesama ETV+ näide, et praegu suunatakse silmad ja telekapulti või arvutiklaviatuuri toksivad sõrmed varasemast rohkem sinna, kus on inimeste arvates usaldusväärne informatsioon."

Kantar Emor käivitas eelmisel nädalal eriolukorra radari, mis jälgib edaspidi iganädalaselt Eesti elanike infovälja, hoiakuid ja käitumist eriolukorras.

Eelmise nädala küsitlus viidi 628 Eesti elaniku hulgas läbi perioodil 23.–25. märts.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: