Washington: Vene lennuk tõi New Yorki meie poolt ostetud varustuse

{{1585826580000 | amCalendar}}
Vene transpordilennuk 1. aprillil John F. Kennedy rahvusvahelisel lennuväljal.
Vene transpordilennuk 1. aprillil John F. Kennedy rahvusvahelisel lennuväljal. Autor/allikas: Video stoppkaader/Vene välisministeerium

Viimastel päevadel on Venemaa kaitseministeerium ja Kremli meedia korduvalt kajastanud, kuidas Venemaa saatis relvajõudude transpordilennukiga Ameerika Ühendriikidele abisaadetise, mis koosnes meditsiinilistest vahenditest koroonaviirusega võitlemiseks. USA välisministeerium aga tegi ametlikus avalduses teatavaks, et USA hoopis ostis Venemaalt vajalikke vahendeid, mis nüüd ka kohale toimetati.

"Ameerika Ühendriigid on pühendunud globaalsele võitlusele COVID-19 pandeemiaga. Me oleme helde ja usaldusväärne panustaja kriisireguleerimises ja humanitaartegevuses üle kogu maailma, kuid me ei saa seda teha üksi. G20 liikmesriigid leppisid möödunud nädalal kokku teha koostööd koroonaviiruse võitmiseks ning me töötame koos nende riikide ja teistega, et kriitiliselt vajalik varustus jõuaks nendeni, kes seda vajavad," märkis USA riigidepartemang pressiteates.

"Pärast 30. märtsil toimunud telefonivestlust president Trumpi ja president Putini vahel leppis USA kokku, et ostab Venemaalt vajalikku meditsiinivarustust, sealhulgas hingamisaparaate ja kaitsevahendeid, mis anti föderaalsele kriisihaldamise agentuurile (FEMA) üle 1. aprillil New Yorgis," jätkas välisministeerium.

"Mõlemad riigid on andnud teineteisele kriisiaegadel humanitaarabi ka minevikus ning annavad seda kahtemata ka tulevikus. Praegu on aeg teha koostööd võitmaks ühine vaenlane, mis ohustab meie kõigi elusid," kirjutati lõpetuseks.

Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova teatas aga neljapäeval, et poole saadetise maksumusest maksis tõepoolest USA, kuid teise poole aga Venemaa otseinvesteeringute fond (РФПИ), vahendas TASS. Veelgi tähelepanuväärsem on aga see, et nimetatud fondi suhtes kehtivad aates 2015. aastast USA sanktsioonid.

USA-s on Venemaa sõjaväelennukiga saabunud saadetis palju kriitikat pälvinud nig Trumpi administratsiooni süüdistatakse selles, et viimane laseb Venemaal oma pinnal geopoliitilist propagandat teha nii, nagu varem sai näha Itaalias.

Venemaal on aga abisaadetis või siis raha eest tehtud tarne tekitanud pahameelt seetõttu, et nendest samadest vahenditest on suur puudus riigi enda arstidel. Näiteks mitmel pool korraldatakse vajaliku varustuse hankimiseks korjandusi. Novaja Gazeta omakorda kirjutab, kuidas Moskva piirkonnas soovitati arstidel asuda ise endale näomaske õmblema.

Kriitikute hinnangul on Venemaa ja Hiina abisaadetised propagandistlikud operatsioonid

Näiteks ajalehe La Stampa allikad Itaalia relvajõududes kinnitasid, et 80 protsenti abist, mida Venemaa sõjaväe veoautod hiljuti demonstratiivselt koroonaviirusest räsitud Bergamo linna toimetasid, on sisuliselt kasutu ehk tegemist on seadmetega, millest Itaalial praegusel hetkel erilist puudust ei ole.

La Stampa allikad on veendunud, et Venemaa president Vladimir Putin järgib Itaaliat aidates eelkõige poliitilisi huve ning et ka peaminister Giuseppe Conte nõustus sellise abi vastu võtmisega lähtudes soovist tugevdada isiklikke suhteid Moskvaga. Ehk abisaadetis on osutunud vaid ettekäändeks, et Vene sõjaväe veokid saaksid Itaalia teedel lippude lehvides sõita.

Foreign Policy aga kirjutab, et ajal, mil Hiina ja Venemaa Euroopas heategijatena esinevad, peaks NATO end kokku võtma.

Pandeemiaaegses olukorras, kus Hiina ja Venemaa peavad infosõda saadetavate abisaadetiste kaudu, tuleb NATO liikmesriikidel end kokku võtta, vastastikku abi anda ja see ka esiplaanile tõsta. Pekingilt ja Moskvalt (sageli kaheldava väärtusega) abi vastu võtvad riigid peaksid olema aga "halbade samariitlaste" suhtes ettevaatlikud, leiab artikli autor Elisabeth Braw.

Temaatiline karikatuur

"Vabanda, kutt, seda on vaja PR-i jaoks," ütleb Putin patsiendile. Kastil on kiri "Abi sõber Donaldile". 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: