ERR Washingtonis: USA-s on COVID-19 tõttu surnud üle 5000 inimese

Foto: SCANPIX/Zuma Press

USA-s on koroonaviirusesse nakatunud juba üle 200 000, surnud on üle 5000 inimese. Ekspertide hinnangul jõuab nakatumiste kõrghetk kätte umbes kahe nädala pärast, kuid samal ajal on pinnale kerkimas ka muud probleemid.

USA valitsus saadab näiteks narkootikumide vastaseks võitluseks Kariibi mere piirkonda sõjaväelavu, luurevahendeid ja tuhandeid julgeolekutöötajaid, vahendasid ERR-i teleuudised.

"Mõni aeg tagasi saime luureinfot, et narkokartellid kavatsevad koroonaviirusest tingitud olukorda ära kasutada ja smuugeldada meie riiki rohkem narkootikume," kommenteeris USA staabiülemate ühendkomitee esimees Mark Milley.

Valge Maja arutab ka võimalust, et inimestele hakatakse tungivalt soovitama näomaskide kandmist väljaspool kodu, isegi siis, kui neil haigusmärgid puuduvad. Viimaste prognooside järgi võib koroonaviirusesse nakatuda miljoneid ameeriklasi ja surmajuhtumite arv tõusta lausa 200 000-ni.

"Kui suudame inimesi ärgitada väga-väga rangelt füüsilise distantseerumise suuniseid järgima, siis ma usun, et suudame seda numbrit muuta," selgitas Valge Maja koroonaviiruse töörühma liige dr Anthony Fauci.

Osariikidele saadeti aga riiklikest tagavaradest viimane hulk kaitsevarustust. Ametnike sõnul ei pidanudki see kestma koroonaviiruse leviku lõpuni ja seetõttu soovitavad nad osariikidel vaadata eraturgude poole.

"Ma kavatsen ka edaspidi survestada Valget Maja, riiklikku kriisihaldamise ametit, ja ausalt öeldes, ükskõik keda, kes mu telefonikõne vastu võtab, et saada rohkem hingamismasinaid ja kaitsevarustust," sõnas New Jersey kuberner Phil Murphy.

"Me tarnime asju õigesti ja nagu teate, siis meil on pea 10 000 hingamismasinat, mida hoiame, et saaksime olla paindlikud," teatas omakorda president Donald Trump.

Samal ajal jõudis New Yorki lennuk Venemaa abisaadetisega, mille hulgas on peamiselt näomaskid, hingamismasinad ja desinfitseerimisvahendid. Alles möödunud kuul palus USA välisministeerium diplomaatidelt, et nad uuriksid meditsiinitarvete kättesaadavust erinevates riikides, aga mitte Venemaal. Kahe riigi presidendid pidasid mõni päev tagasi telefonikõne, kuid ametliku ümberkirjutuse järgi võimalikust abisaadetisest ei räägitud.

Vene sõjaväelennuk toimetas USA-sse varustust viirusepandeemia vastu

Vene sõjaväe transpordilennuk lendas kolmapäeval USA-sse, et toimetada sinna meditsiinivarustust võitluseks viirusepandeemia vastu, teatas Venemaa esindus ÜRO-s.

Transpordilennuk An-124 maandus New Yorgi John F. Kennedy lennuväljal. New York on praegu kõige rohkem viiruse tõttu kannatav piirkond USA-s.

Vene kaitseministeerium teatas varem, et lennuk, mille laadungiks on meditsiinimaskid ja -varustus, asus teele USA-sse.

Ministeerium ei soostunud andma uudisteagentuurile AFP täpsemat infot saadetise kohta, mis lähetati pärast Vene presidendi Vladimir Putini ja USA riigipea Donald Trumpi esmaspäevast telefonivestlust.

Venemaa saatis varem meditsiinivarustust ja eksperte Itaaliasse osana humanitaarjõupingutusest, millel analüütikute sõnul olid geopoliitilised varjundid.

Itaalia meedia teatel ei olnud suur osa sellest abist kasutatav võitluseks viiruse vastu.

USA-s on praegu üle 206 000 nakatunu. COVID-19 on nõudnud ka üle 4500 inimelu.

Kremli kõneisik Dmitri Peskov ütles teisipäeval, et Putin loodab USA-lt samalaadset žesti, kui Venemaa seisab silmitsi sarnase kriisiga ja USA tootjad on suurendanud võimekust valmistada vajalikku meditsiinivarustust.

Kriitikute hinnangul on Venemaa ja Hiina abisaadetised propagandistlikud operatsioonid

Näiteks ajalehe La Stampa allikad Itaalia relvajõududes kinnitasid, et 80 protsenti abist, mida Venemaa sõjaväe veoautod hiljuti demonstratiivselt koroonaviirusest räsitud Bergamo linna toimetasid, on sisuliselt kasutu ehk tegemist on seadmetega, millest Itaalial praegusel hetkel erilist puudust ei ole.

La Stampa allikad on veendunud, et Venemaa president Vladimir Putin järgib Itaaliat aidates eelkõige poliitilisi huve ning et ka peaminister Giuseppe Conte nõustus sellise abi vastu võtmisega lähtudes soovist tugevdada isiklikke suhteid Moskvaga. Ehk abisaadetis on osutunud vaid ettekäändeks, et Vene sõjaväe veokid saaksid Itaalia teedel lippude lehvides sõita.

Foreign Policy aga kirjutab, et ajal, mil Hiina ja Venemaa Euroopas heategijatena esinevad, peaks NATO end kokku võtma.

Pandeemiaaegses olukorras, kus Hiina ja Venemaa peavad infosõda saadetavate abisaadetiste kaudu, tuleb NATO liikmesriikidel end kokku võtta, vastastikku abi anda ja see ka esiplaanile tõsta. Pekingilt ja Moskvalt (sageli kaheldava väärtusega) abi vastu võtvad riigid peaksid olema aga "halbade samariitlaste" suhtes ettevaatlikud, leiab artikli autor Elisabeth Braw.

Vene relvajõudude transpordilennuk An-124-100 tõusis koos abisaadetisega õhku teisipäeva hilisõhtul Moskva lähedal asuvalt lennuväljalt ning peaks pärast tankimist Iirimaal saabuma USA-sse kolmapäeval, kirjutab Guardian.  

Välispoliitika analüütik Andrew S. Weiss avaldas lootust, et kellelgi õnnestub Trumpile selgitada, et ta aitab sel viisil Vene propagandale kaasa.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: