Töö kaotanud välismaalased peavad Eestist lahkuma

{{1585838460000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Valitsus kiitis neljapäeval heaks välismaalaste seaduse ning väljasõidukohustuse ja sissesõidukeelu seaduse muudatused, mille peamine eesmärk on tagada, et töö kaotanud välismaalased lahkuvad Eestist esimesel võimalusel, teatas siseministeerium.

Eelnõu puudutab Eestis töötamise eesmärgil viisaga või viisavabalt töötavaid välismaalasi, kes on pärit kolmandatest riikidest. Juhul kui neil lõpeb lühiajalise töötamise luba või kui nad jäävad muul põhjusel töötuks, tuleb neil esimesel võimalusel koduriiki naasta, ütles siseminister Mart Helme (EKRE).

Helme sõnul võib politsei- ja piirivalveamet (PPA) tunnistada sellisel juhul välismaalase viisa või viisavaba viibimisaja kehtetuks ning teha välismaalasele ka ettekirjutuse Eestist lahkumiseks.

"Me tahame ikkagi lõpetada ära kõik need viisavaba režiimi ja muude viisade kuritarvitamise võimalused, see on meile oluline, et me saaksime korralikku registrit pidada, et kes meil on siin, kus ta töötab, kelle juures ta töötab. Tegelikult on oluline ka see, et palju ta palka saab ja kas sealt pealt makse makstakse," rääkis Helme "Aktuaalsele kaamerale".

Esialgu jäi eelnõust välja ka ettepanek anda valitsusele õigus otsustada mitte lubada mõnes valdkonnas välismaalasi üldse palgata.

Varuplaan pikaks kriisiolukorraks

"Neil välismaalastel, kes jäävad siin tööta, soovitan hakata kohe otsima võimalusi kojuminekuks, mitte jääda ootama viisa või viisavaba viibimise aja lõppemist või kehtetuks tunnistamist," ütles Helme.

"Tuleb arvestada, et kui välismaalased jäävad siia ja kulutavad ära rahalised vahendid, mida nad praegu saaksid kasutada siis tagasipöördumiseks, siis võib juhtuda, et nad jäävad Euroopa Liitu ebaseaduslikult ja on ohuks avalikule korrale," lausus siseministeeriumi kodakondsus- ja rändepoliitika osakonna juhataja Ruth Annus.

Koju saamiseks on inimestel mõistlik pöörduda oma saatkonna poole, et uurida võimalusi Eestist lahkumiseks. Näiteks Ukraina on aidanud tagasi pöörduda enam kui 200 oma kodanikul.

Siseministeerium palub senistel tööandjatel pärast töösuhete lõpetamist aidata kaasa välismaalaste koduriiki naasmisele.

Kui välismaalasel viisa  või viisavaba viibimise aeg lõpeb, aga tal ei ole kriisiolukorras kehtestatud liikumispiirangute tõttu ajutiselt võimalik Eestist lahkuda, siis saab eelnõu kohaselt siseminister või PPA peadirektor anda talle Eestis viibimise aluse kriisiolukorra lõpuni.

"Oleme mõelnud ka sellele, milliseid otsuseid teha võõrtööjõu osas võimalike pikemaajaliste, kuudepikkuste kriisiolukordadega seoses, mis meid ka tulevikus tabada võivad. Kuudepikkuste kriisiolukordade puhuks näeb eelnõu ette võimaluse, et valitsus võib teha otsuse anda riigis lühiajaliselt töötavatele välismaalastele õiguse töötada esialgsest lubatud töötamise ajast pikemalt," ütles Helme.

Annuse sõnul on tegemist on äärmiselt erandliku olukorraga ja praegu ei ole vabariigi valitsus kavandanud sellise määruse andmist isegi kui seadusemuudatus jõustub.

"Olukorras, kus lisandub igapäevaselt Eesti elanikke, kes on töö kaotanud, ei ole tööturu vajadusi ja majanduse vajadusi arvestades kindlasti põhjendatud lühiajalise töötamise maksimaalse määra pikendamine," märkis Annus.

Helme sõnul võib valitsus eelnõust tulenevalt pikemaajalise kriisiolukorra ajal otsustada pikendada esialgu 12 kuuks 15 kuu jooksul tööle tulnud välismaalaste töötamise aega 24 kuule 32 kuu jooksul. "Kuid rõhutan, et selline võimalus on väga erandlik. Täna, kus meil on kestmas eriolukorra esimene kuu, taolist plaani ei ole," selgitas Helme.

Siseministri sõnul on praegusel keerulisel ajal, mil meil on oma inimestel töökohti vajaka ning kus iga päev tekib juurde töö kaotanuid, vaja toetada Eesti elanikke. "Neil peab olema võimalus vabadele töökohtadele asuda. Näha on, et viimase kuu jooksul on registreeritud töötute arv Eesti elanike hulgas hüppeliselt kasvanud. Samal ajal on tööandjad esitanud taotlusi võõrtööjõu kasutamiseks sarnases mahus kui on kasvanud töötus. Soovitan tööandjatel vaadata neid numbreid ja otsida siiski võimalusi kasutada enam kodumaist tööjõudu. Meie inimesed on väärt, et keerulisel ja kasvava töötuse ajal just neile tööd pakkuda," ütles Helme.

Tööandjatel, kes vajavad uusi töötajaid, soovitab siseministeerium pöörduda nõu ja abi saamiseks töötukassa poole. Eestis on praegu üle 40 000 registreeritud töötu, ka enne eriolukorra algust oli Eestis üle 36 000 registreeritud töötu, kes on tööd otsinud pikemat aega. Siseministeeriumile teadaolevalt on töötukassa igati valmis ettevõtete tööpakkumisi tööotsijatele vahendama.

 Eelnõu on esitatud riigikogule üle koos riigi 2020. aasta lisaeelarve seaduse eelnõuga ja sellega seonduvaid seadusemuudatusi käsitleva eelnõuga. Seaduse vastuvõtmiseks on vajalik riigikogu koosseisu poolthäälte enamus.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: