USA-le tekitab muret Venemaa tegevus "satelliiditapjate" loomiseks

USA avaldas muret Venemaa sellenädalase raketikatsetuse pärast, kuna testitud rakett on mõeldud maalähedasel orbiidil tiirlevate satelliitide allatulistamiseks.
USA kosmoseväed teatasid, et olid kolmapäevasest katsetusest teadlikud, jälgisid selle kulgu ning märkisid, et see kujutab endast "reaalset, tõsist ja üha kasvavat kosmose militariseerimise ohtu". Venemaa ei ole ise ballistiliste rakettide ja satelliitide vastase relvasüsteemi A-235 PL-19 Nudol katsetusest teatanud, kirjutas The Times.
"Venemaa raketikatsetus näitab järjekordselt, et oht Ühendriikide ja liitlaste kosmosesüsteemidele on reaalne, tõsine ja suurenev," ütles USA kosmosevägede juhataja, kindral John W "Jay" Raymond. "Ühendriigid on valmis ja pühendunud heidutuseks, et kaitsta agressiooni eest meid ja meie liitlasi ning USA huve vaenuliku tegevuse eest kosmoses," lisas kindral.
USA kosmoseväed on esimene uus väeliik, mis Ameerika Ühendriikides alates 1947. aastast on moodustatud, korralduse selleks andis eelmisel aastal president Donald Trump.
USA kosmoseväejuhatuse teatel on Vene rakett suuteline hävitama madalal orbiidil lendavaid satelliite, selle lennu-ulatus on umbes 2000 kilomeetrit.
Vene raketikatsetus järgnes sellele, kui kindral Raymond oli kaks kuud tagasi süüdistanud Venemaad kahe sõjaväesatelliidiga USA luuresatelliidi jälgimises. USA hinnangul loob Venemaa endale võimekust provotseerida Ühendriikide relvajõude lisaks merel ja õhus toimuvatele pisikonfliktidele nüüd ka kosmoses.
Venemaa on teadaolevalt Nudoli relvasüsteemi katsetanud juba alates 2015.-2016. aastast. 2018. aastal korraldati raketi start transportöörilt Plessetski kosmodroomilt.
Moskva on Nudoliga seoses rõhutanud, et see on eelkõige raketitõrjesüsteem, mitte satelliitide-vastane relv.
Satelliitide allatulistamise võimekus on ka USA-l, Hiinal ja Indial.
Moskva: USA üritab õigustada endapoolset kosmose militariseerimist
Vene välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova ütles reedel, et USA avaldused Vene satelliidi-vastase raketi katsetamise kohta on vaid katse õigustada USA enda soovi relvi kosmosesse paigutada, mida edastas Interfax BNS-i vahendusel.
"Kõige järgi otsustades on meil tegu Washingtoni algatatud sihikindla kampaaniaga Venemaa kosmosetegevuse ja kosmoseavarustes võidurelvastumist ennetada püüdvate rahualgatuste diskrediteerimiseks," kommenteeris Zahharaova ajakirjanikele USA õhujõudude juhataja kindral John W. Raymondi avaldust, et Venemaa katsetas 15. aprillil tehiskaaslaste-vastast raketti.
Ta märkis, et avaldus on USA katse tõmmata rahvusvahelise avalikkuse tähelepanu kõrvale kosmoses valitsevatelt tegelikelt ohtudelt ja õigustada endi samme relvade kosmosesse paigutamiseks ning selleks täiendava rahastuse saamiseks.
USA esitab teistele riikidele relvastuskontrolli vallas põhjendamatuid süüdistusi, täitmata samas omaenda lubadusi, sõnas Zahharova.
"Ameeriklastele omasel viisil esitati järjekordselt teistele riikidele mitte millegagi põhjendatud etteheited. Seejuures ei maini USA hulka tähtsaid relvastuskontrolliga seotud muresid, sealhulgas omaenda kohustustest möödahiilimist," kommeteeris Zahharova reedeses teabetunnis USA välisministeeriumi ettekannet relvastuskontrollilepingutest kinnipidamise kohta.
Ta märkis, et mitte sõnagagi ei mainitud USA ühepoolset lahkumist Iraani tuumaleppest.
"Nagu ka seda, et rahvusvaheline kogukond on mitmesugustel areenidel, sealhulgas ÜRO Julgeolekunõukogus mitu korda osutanud USA Iraani tuumaleppe ja otsuse nr 2231 jämedale rikkumisele," märkis ta.
"Kavakindlalt vaikitakse maha USA keeldumine ratifitseerida tuumakatsetuste üleüldise keelamise leping ja Nevada polügooni viimine täielikku valmisolekusse uuteks tuumarelvakatsetusteks," sõnas Zahharova. "Rahvusvahelise avalikkuse tähelepanu kõrvalejuhtmiseks esitab USA taas oma oletusi, et Venemaa ei täida selles valdkonnas oma lubadusi," lisas ta.
Toimetaja: Mait Ots