Aab tahab panna inimesed avalikes kinnistes ruumides maske kandma

{{1587618540000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Riigihalduse minister Jaak Aab tegi valitsusele ettepaneku kehtestada eriolukorra lõpuni nõue, et avalikes kinnistes ruumides tuleb kanda näomaski, teatas rahandusministeerium.

Valitsus soovib eriolukorra piiranguid lõdvendades avada järk-järgult muuseumid, kaubanduskeskused, teatud osas koolid ja teised asutused.

"Maski kandmise kohustus on eriti aktuaalne perioodil, kui hakatakse COVID-19 eriolukorra meetmeid leevendama. Mitmed riigid kohustavad piirangute leevendamisel kandma avalikes ruumides näomaski või –katet. Kusjuures lubatud on nii kirurgilised maskid, muud näomaskid kui ka isetehtud maskid," ütles Aab pressiteate vahendusel.

Selline nõue  ja praktika väljendavad kindlasti ühiskonna solidaarset pingutust viiruse leviku tõkestamisel, lisas Aab.

"Minu hinnangul on maski kandmine igapäevaselt võimalik. Kohalikel omavalitsustel, haiglatel, hoolekande- ja riigiasutustel on tänaseks vähemalt ühe kuu varu isikukaitsevahendeid. Kauplustes ja apteekides on erinevad maskid vabalt kättesaadavad ning kuna pakkumine lähinädalatel kasvab, siis loodetavasti langevad ka maskide hinnad," rääkis Aab. 

Aabi sõnul tuleks eelistada kirurgilist kaitsemaski, kuid on olemas ka teisi variante: "Kui hoitakse piisavalt vahemaad avalikes kohtades, sobivad ka teised näokatted."

"Võime me kõik olla potentsiaalsed viirusekandjad. Ohtu viirust levitada vähendavad sotsiaalse distantseerumise nõuded, aga ka maskide kandmine," ütles Aab.

Aab rääkis, et kui maskikandmine peaks muutuma kõikidele kaupluseskäijatele kohustuslikuks ja päevas peaks vaja minema sadu tuhendeid makse, on need maskid olemas. "Need maskid on saadaval ja ma tean, et need tarned on Eestisse ka lähipäevadel ja -nädalatel tulemas," lausus Aab.

Aab rääkis, et inimeste huvi on paraku poes müügil olevate maskide vastu leige. "Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis oli kohtumine jaekettidega, näiteks Maxima, Gross, nad on toonud maskid müügile, aga nad ei tea, kas juurde toovad, sellepärast, et keegi ei osta," sõnas Aab.

Majandusministeerium teatas kolmapäeval, et pärast praegu suletud kaubanduskeskuste avamist mais tekib uue täiendava nõudena kohustus kauplusi külastada kaetud nina ja suuga ehk inimesed peavad kandma kas maske, visiire või salle, mis nina ja suu kataks.

Peaminister Jüri Ratase sõnul on Aabi ettepanek väärt tõsist arutelu.

"Mina arvan, et see on väga tõsine ettepanek. /.../ Kui me räägime näiteks ühel hetkel kaubanduskeskuste avamisest, siis me ei räägi mitte ainult sellest, et teenindajad, kes seal on, kannavad näomaske või kaitsemaske, vaid minu meelest tuleks siis täiesti tõsiselt rääkida, et see teha ka siis kohustuslikuks," ütles Ratas.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: