Sotsid tahavad riigikogu lisaistungit väljumisstrateegia arutamiseks

{{1587702840000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar tegi riigikogu esimehele Henn Põlluaasale ja peaminister Jüri Ratasele ettepaneku korraldada järgmisel nädalal riigikogu täiendav istung, kus Ratas tutvustaks valitsuse väljumisstrateegiat ning vastaks riigikogu liikmete küsimustele.

"Eesti ühiskond väärib ausat parlamentaarset debatti selle üle, kuidas pöörduda tagasi tavapärase elu juurde. Kriis ja selle ületamine on liialt tõsine asi, et mängida kaasamist või siis ülbitseda, nagu seda tegi neljapäeval Mart Helme, kuulutades, et väljumise detailid on valitsuse rida," märkis Saar.

Tema sõnul võiks uuel nädalal kokku kutsutav istung sarnaneda 12. märtsi omaga, mil  peaminister Jüri Ratas esines riigikogu ees poliitilise avaldusega ning tutvustas valitsuse eesmärke ja seniseid tegevusi koroonapandeemia piiramiseks Eestis.

"See arutelu suurendas ühiskonnas usaldust ning konsolideeris ohtliku viirusega võitlema. Nüüd oleme jõudmas punkti, kus saab rääkida plaanidest, kuidas pöörduda tagasi tavapärase elukorralduse juurde ning millal asuda kehtestatud piiranguid tühistama," selgitas Saar.

Samas tekitab piirangutest loobumine ebakindlust ja muret paljudele eakatele, teistele riskirühma kuulujatele ning nende lähedastele, sest pole veel vaktsiini ega tõhusat ravi.

"Neid hirme on võimalik hajutada demokraatliku parlamentaarse protsessi käigus, kus saab tutvustada valitsuse plaane ning nende aluseks olnud kaalutlusi ning vastata ühiskonnas kerkinud küsimustele," kirjutas Saar Põlluaasale ja Ratasele. "Ausad selgitused ja avalik arutelu on parim viis säilitada üksmeelt ja usaldust sel meie riigi jaoks raskel ajal."

Riigikogu esimees Henn Põlluaas ütles neljapäeval ERR-ile, et ei toeta riigikogu täiendava istungi kokkukutsumist, kuna peaminister Ratas oli valmis tutvustama väljumisstrateegiat nii riigikogu vanematekogus kui ka fraktsioonides, aga selle vastu opositsioon huvi ei tundnud. Ka on riigikogu infotund Põlluaasa sõnul koht, kus saab esitada Ratasele küsimusi väljumisstrateegia kohta.

"Täiendava istungi kokkukutsumise taga on selgelt soov korraldada poliitshow, kus opositsioon saab peaministrile esitada teravaid küsimusi ja väljumisstrateegiat maha tegevaid kõnesid pidada. Mina ei näe selles mitte mingit soovi asja sisuliselt arutada. Seda oleks saanud teha vanematekogus, aga opositsioonil selleks soovi ei olnud," sõnas Põlluaas.

Raidla: täiendavat istungit poleks tarvis, aga debatt peaks toimuma

Riigiõiguse ekspert, vandeadvokaat Jüri Raidla meenutas "Aktuaalsele kaamerale" antud kommentaaris, et Eesti on parlamentaarne riik ja põhiseaduse kohaselt peaks riigikogu olema oluliste poliitiliste debattide gravitatsioonikeskus.

Raidla kutsus riigikogu ja valitsust mitte käsitlema eriolukorrast väljumist ainult katsena naasta endisesse olukorda, sest kriisi üks väljavaateid on suurem valmisolek arenguks ja reformideks.

"Ma olengi seda meelt, et täiendavat istungit ei oleks tarvis. Debatt peaks kindlasti toimuma riigikogus. Järgmist nädalat oleks tarvilik minu arvates nii koalitsioonil kui ka opositsioonil ettevalmistada selleks, et eriolukorrast väljumise arutelu oleks tuumakas mitte ainult sellest seisukohast, kuidas naasta endisse olukorda, vaid sellest seisukohast, kuidas naasta tulevikus hoopis paremasse olukorda," rääkis Raidla.

Debatid peaks Raidla hinnangul toimuma riigikogu täiskogu ees ja korduvalt. Ta lisas, et üks viis võiks olla olulise tähtsusega riikliku küsimuse arutelu.

Eesti arendamisel nimetas ta olulistena majandusküsimusi, digiarengut ning riigireformi.

 

Toimetaja: Urmet Kook, Tiina Jaakson, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: