Põhja-Korea diktaator relvajõudude aastapäeval avalikkuse ette ei ilmunud

Kim Jong-uni soomustatud rong (vasakul) 2019. aastal Venemaal Vladivostokis.
Kim Jong-uni soomustatud rong (vasakul) 2019. aastal Venemaal Vladivostokis. Autor/allikas: SCANPIX / TASS

Põhja-Korea diktaator Kim Jong-un ei ilmunud laupäeval avalikkuse ette ning riigi kontrolli all olev Põhja-Korea meedia keskendus relvajõudude asutamise aastapäevale.

Meedia pole suletud Põhja-Koreas Kimi avalikust tegevusest sõnumeid edastanud alates 11. aprillist, mis on viinud spekuleerimiseni, et 36-aastane juht võib olla tõsiselt haige. Pyongyangi propagandaväljaanded kajastasid hoopis Korea Revolutsioonilise Rahvaarmee (KPRA) 88. aastapäeva, mis langes 25. aprillile.

Riiklik uudisteagentuur KCNA kajastas armee ajalugu, mis ulatub Jaapani-vastase geriljaarmee loomiseni Kim Jong-uni vanaisa Kim Il-sungi poolt.

Lõuna-Korea staabiülemate ühendkomitee teatas laupäeval, et Põhja-Koreas seoses aastapäevaga midagi ebatavalist pole täheldatud.

Hiina saatis rühma võimuesindajaid ja meedikuid Põhja-Koreasse nõustama Kim Jong-uni osas, teatasid laupäeva varahommikul kolm olukorraga kursis olevat inimest uudisteagentuurile Reuters. Delegatsioon lahkus Reutersi andmetel neljapäeval Pekingist Põhja-Koreasse. Mõnedel andmetel juhib seda Hiina Kommunistliku Partei rahvusvaheliste suhete osakonna kõrge ametnik.

Kimi Jong-uni rongi nähti Põhja-Korea kuurortlinnas

Tõenäoliselt Kim Jong-unile kuuluvat rongi nähti riigi idaosas Wonsani kuurortlinnas, teatas USA-st tegutsev mõttekoda pühapäeval, tuginedes satelliitfotodele.

Rong seisis jaamas, mis on reserveeritud Kimi perekonnale 21. aprillist kuni 23. aprillini, teatas portaal 38North.

Rongi asukoht ei näita Põhja-Korea liidri asukohta või anna ühtegi vihjet tema tervisliku seisundi kohta. "Kuid see annab kaalu teadetele, et Kim viibib riigi idarannikul eliitide rajoonis."

Kimi tervise üle on spekuleeritud pärast 15. aprilli, kui ta puudus oma vanaisa Kim Il-sungi sünnipäeva auks korraldatud tseremoonialt. Põhja-Korea riigimeedia teatas viimasest Kimi osalemisest mõnest üritusest 12. aprillil, kui ta viibis hävituslennukite õppusel.

Põhja-Korea põgenike juhitud meediaväljaande Daily NK teatel läbis diktaator varem aprillis südame-veresoonkonna protseduuri ning taastub Põhja-Ponyani provintsis asuvas villas.

Lõuna-Korea telekanal SBS teatas neljapäeval, viidates nimetamata valitsusametnikule, et Kim võis vähemalt neli päeva viibida Wonsanis ja naaseb peatselt avalikkuse ette.

Aastal 2014 kadus Kim radarilt ligi kuueks nädalaks ning naasis jalutuskepiga. Paar päeva hiljem teatas Lõuna-Korea luureagentuur, et liidrilt eemaldati jalast tsüst.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: