Diislikütuse hind võib reedest langeda 1,054 eurole

Diisliaktsiisi tõus endisele tasemele kergitab tanklates diislikütuse hinda.
Diisliaktsiisi tõus endisele tasemele kergitab tanklates diislikütuse hinda. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

1. maist langeb Eestis diislikütuse aktsiis, tanklaketid lubavad reedest langetada diislikütuse hinda täpselt aktsiisimuutuse võrra ehk 14,5 senti liitri kohta. See tähendab, et esmaspäevase kütuse hinnaga võrreldes langeks diislikütuse hind 1,054 eurole.

Circle K Eesti motoorikütuste müügidirektor Raimo Vahtriku sõnul on kütusemahutites olevad varud ostetud küll sisse kõrgema aktsiisimääraga, aga tanklakett on otsustanud langetada aktsiisimäära juba reedest.

Alates 1. maist on uus diislikütuse aktsiismäär 372 eurot 1000 liitri kohta ehk koos käibemaksuga varasemast 14,5 senti ühe liitri kohta soodsam ning see kehtib diislikütuse aktsiisilaost vabasse ringlusesse vormistamisel.

"Kuna mootorikütuste hinnad sõltuvad lisaks aktsiisimaksule ka toote – nii fossiilse kui biokütuse – omahinnast ja konkurentsisituatsioonist, siis ei pea me võimalikuks täna hinnata nende võimalikku mõju reedesele jaehinnale," lisas Vahtrik.

Neste Eesti jaemüügijuhi Kristi Pari sõnul ei ole samuti võimalik hetkel öelda, milliseks kujuneb kütuse jaehind tanklas alates 1. maist, sest lõplik hind sõltub sellest, milline on ostuhinna liikumine järgnevatel päevadel.

Neste lubas, et kannab nagu teisedki kütusemüüjad aktsiisilangusest tingitud hinnavõidu tarbijale edasi ehk langetab diislikütuse liitrihinda kuu algusest 14,5 senti liitri kohta.

Valitsus otsustas koroonakriisiga seotud maksumeetmete osana langetada diislikütuse aktsiisimäär väheneb praeguselt 493 eurolt 372 eurole 1000 liitri kohta, nagu on praegu Leedus.

Selle tulemusena muutub diisli jaehind võrreldes Läti ja Leeduga konkurentsivõimelisemaks, mistõttu ootab valitsus transpordiettevõtete tankimise osalist tagasitulemist Eestisse. Kaudselt on diislikütus oluline tootmissisend ka mitmete kaupade ja teenuste hinnas.

Möödunud nädalal langesid kütusehinnad teistes Balti riikide pealinnades peale Tallinna. Tallinna diislikütuse hind oli 1,199 eurot ehk 30,5 senti enam kui Riias ning 32,4 senti enam kui Vilniuses.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: