Valitsus muutis riigieksamid sel õppeaastal vabatahtlikuks

{{1588598520000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Valitsus võttis esmaspäeval vastu määruse, mis näeb ette, et sel õppeaastal ei toimu kohustuslikke eksameid põhikooli ega gümnaasiumi lõpetamisel.

Riigieksamid tuleb sooritada siis, kui õpilane plaanib edasi õppida kõrgkoolis erialal, millele sisseastumiseks eksami sooritamist nõutakse. Näiteks Tartu Ülikoolis ja Tallinna Tehnikaülikoolis on riigieksamite tulemused vastuvõtutingimuseks enamikul bakalaureuseõppe ja integreeritud õppe õppekavadel.

Põhikooli lõpetamiseks peavad aastahinded olema vähemalt rahuldavad või arvestatud, kuid õppenõukogu otsusega saab anda lõputunnistuse ka õpilasele, kelle viimane aastahinne on kuni kahes aines "nõrk" või "puudulik".

Gümnaasiumi saab lõpetada vähemalt hinnetega "arvestatud" või "rahuldav".

Määruse kohaselt ei pea sel ja järgmisel õppeaastal sooritama põhikoolis loovtööd ja gümnaasiumis õpilasuurimust või praktilist tööd, kui see ei ole eriolukorrast tulenevalt võimalik. Selle otsuse langetab iga kooli õppenõukogu. Käesoleval õppeaastal ei pea gümnaasiumi lõpetamiseks sooritama ka koolieksamit, kui kool on eriolukorrast tulenevalt selliselt otsustanud.

Haridusminister Mailis Reps soovitab eksameid siiski teha. "Tuletan kõikidele noortele meelde, et ülikoolid üldjuhul riigieksameid soovivad ja seetõttu ma soovitan teha riigieksamid. Juhul kui see aasta ei olegi näiteks plaanis edasi õppima minna, siis on võimalik teha seda ka sügisel. Sügisel, septembri lõpus-oktoobri alguses meil tulevad kindlasti veel korra riigieksamid nii sel aastal lõpetanutele kui ka eelnevatel aastatel lõpetanutele," rääkis Reps "Aktuaalsele kaamerale".

Sel õppeaastal väljendatakse põhikooli õppeainete viimased aastahinded ja gümnaasiumi kooliastmehinded üldjuhul numbriliste hinnetena. Kui eriolukorra ajal on kasutatud sõnalisi hinnanguid, millel puudub numbriline ekvivalent, siis ei pea seda teisendama viiepallisüsteemis hindeskaalasse. Seega võib õppeaine viimase aastahindena põhikoolis ja kooliastmehindena gümnaasiumis kasutada ka "arvestatud" või "mittearvestatud".

Riigieksamid toimuvad mai lõpus ja juuni alguses ning tulemused avalikustatakse hiljemalt 30. juunil. Eesti keele riigieksam toimub 29. mail ning eesti keele eksam teise keelena kirjalikult 1. juunil ning suuline osa 1.-3. juunil.

Matemaatika riigieksam toimub 5. juunil ning võõrkeeltestid saksa ja inglise keeles toimuvad vahemikus 8.-22. juuni. Prantsuse ja vene keele rahvusvahelised eksamid juunis ei toimu. Eksami aegade kohta saadab SA Innove saadab täiendava teabe eksamitele registreerunud õpilastele. 

Haridus- ja teadusministeeriumi sõnul korraldatakse järgmise õppeaasta esimesel poolel ka riigieksamite lisaeksamid. Neid saavad sooritada õpilased, kes ei ole kevadel riigieksamitel käinud või kes ei ole oma riigieksamite tulemustega rahul.

 

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: