Transaviabaltika vanad lennukid jäävad suursaarte lennuhankelt kõrvale

Transaviabaltika lennuk.
Transaviabaltika lennuk. Autor/allikas: Jüri Norkroos

Suursaarte ja Tallinna vahel lendav Leedu lennufirma Transaviabaltika vaidles riigiga selle üle, kas riik peab põhjendama nõuet hankida lennuliikluseks hiljem kui 2000. aastal toodetud lennukeid. Riigikohus ei võtnud kaebust aga menetlusse ning riik läheb hankega edasi.

Nii riigihangete vaidlustuskomisjon, halduskohus kui ringkonnakohus on seni jätnud õiguse maanteeametile. 8. mail kaebas Transaviabaltika otsuse edasi riigikohtusse, mis otsustas möödunud nädalal kaebust mitte menetlusse võtta.

Seega läheb maanteeamet Tallinna-Kuressaare lennuliinile vedaja leidmise hankega edasi ning ootab lennufirmadelt pakkumusi 4. juuniks. Leping sõlmitakse neljaks aastaks ning hanke eeldatav maksumus on 16,2 miljonit eurot.

Transaviabaltika vaidlustas hanke esialgu möödunud aasta lõpul. Riigihangete vaidluskomisjon (VAKO) leidis jaanuaris, et maanteeamet on veenvalt põhjendanud, et lennuki vanusenõude lisamine hankesse ei ole meelevaldne, vaid tegemist on kaalutletud otsustusega.

Transaviabaltika soovis liini teenindada 40- kuni 46-kohaliste lennukitega, mis on toodetud enne 2000. aastat. Transaviabaltika väitis kaebuses VAKOle, et lennuki vanusenõudega mängitakse riigihange kätte riigifirmale Regional Jet OÜ, kellel on ainsana hankest huvitatud ettevõtetest uuemad lennukid olemas. Komisjon selle väitega ei nõustunud.

Maksimaalse vanuse lisamist põhjendas maanteeamet sellega, et Saaremaa vallavalitsus soovis tõsta lennuteenuse kvaliteeti. Seda luges põhjendatuks ka lennuamet.

Maanteeameti hinnangul on uuem lennuk ökonoomsem ja keskkonnahoidlikum. Lisaks pole vanematele lennukitele võimalik paigaldada järjest uuenevaid navigatsiooniseadmeid.

Transaviabaltika rääkis Postimehele, et riigikohtu otsus hanke osas võib luua pretsedendi, mis mõjutaks kõiki tulevasi lennuhankeid üle Euroopa.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: