Kuusiku lennuvälja haldaja valimine viis kohtusse

{{1590025440000 | amCalendar}}

Rapla vallas asuva Kuusiku lennuvälja uue haldaja valimise üle on tekkinud kohtuvaidlus. Lennuspordiga tegelev MTÜ leiab, et vald määras uue haldaja ebaausalt.

Raplamaa Sõnumid kirjutas teisipäeval, et MTÜ Rapla Lennuklubi on vaidlustanud kohtus Rapla volikogu otsuse määrata Kuusiku lennuvälja haldajaks ettevõte Kuusiku Energia OÜ. Halduskohus rahuldas ka esialgse õiguskaitse taotluse. 

MTÜ Rapla Lennuklubi juhatuse liige Jaano Rässa ütles ERR-ile, et valla läbiviidud konkursil oli palju juriidilisi vigu, mistõttu otsustati kohtu poole pöörduda.

Rässa lisas, et loodatevasti tühistab kohus konkursi tulemuse.

Uue haldaja tõttu oleks lennusport piiratud

Rässa selgitas, et uuel haldajal on lennuvälja ühele osale plaanis rajada päikesepaneelid, mis takistaks aga senises mahus lennusporti. Lisaks ei saaks korralikult kasutada ka ühte kahest lennurajast.

"Muu lennutegevus peale ülikerg- ja eralennikute ning kopterite praktiliselt katkeks. Või jääks väga vähesel määral, näiteks langevarjuhüppeid saaks teha ainult väga kogenenud langevarjurid," ütles Rässa ja lisas, et päikesepaneelid kujutavad endast maandumistel ohtu.

Rässa kirjeldas, et Kuusiku lennuväli on Eestis väga haruldane, sest seal saab harrastada väga palju erinevaid lennuspordi alasid. Kuusiku lennuväljal käivad muu hulgas harjutamas langevarjurid, paraplaanidega sõitjad ja purilendurid, loetles Rässa erinevaid tegevusalasid.

"Teistel lennuväljadel, on seda kõike teha üsna raske. Võibolla Nurmsi lennuväljal Järvamaal, kui Kaitseliit seal lubaks. Ja kui tegevus ei hakka segama militaarväljaõppe tegevusi," ütles Rässa.

Uus haldaja lükkab väite tagasi

Kuusiku Energia OÜ juhatuse liige Andres Kivistik ütles ERR-ile, et lennusport saaks nende plaani järgi jätkuda samas mahus.

"Meie kava on kuskil 65 protsendil territooriumist jätkata lennuvälja pidamist. Oleme erinevate organisatsioonidega, kes täna seal tegutsevad, rääkinud. Me teame, mida nad vajavad. Oleme proovinud täita valla nõutud tingimused, et lennuväljal oleks tagatud ohutus, koostada detailplaneering ja teha korda elektripaigaldis," ütles Kivistik.

Kivistik selgitas, et päikesepaneelidega kaetaks 55 kuni 60 hektrari suurune ala, kus praegu asub tühermaa ning lennutegevust seal ei toimu.

"Loomulikult on päikesepaneelidega lisanduv oht olemas, kuid kui me vaatame suurt pilti, on ühel pool lennuvälja mets ja teiselpool tühermaa, kivid ja elektriliinid. Mets on sama ohtlik kui päikesepaneelid," ütles Kivistik.

Vald muutis konkursitingimusi

Kui varem on haldajaga sõlmitud leping kaheks aastaks, siis uue konkursi võitja saab olla lennuvälja haldaja 25 aastat.

Rapla valla arendusjuht Heiti Vahtra ütles ERR-ile, et aega pikendati, sest lennuväljal pole viimastel aastatel olnud arendustegevust ning nii lühikese aja jooksul ei saa haldaja teha selleks piisavaid investeeringuid.

"Oluline on see, et kahe aasta jooksul peaks viima läbi detailplaneeringu, see on kõige aluseks, sest seal kaalutakse kõiki mõjusid," ütles Vahtra ja lisas, et kui uus haldaja teeb ära detailplaneeringu, korrastab elektripaigaldise ja lagunenud hooned, saab ettevõtte loa edaspidi lennuvälja hallata.

MTÜ Rapla Lennuklubi osales edutult konkursil

Ka Rapla Lennuklubi esitas vallale oma kava, kuid ei osutunud valituks.

Rässa sõnul ei ole uueks haldajaks määratud ettevõttel lennundusega mingit seost ning nende peamiseks eesmärgiks paistab olevat äritegevus.

"Praegu on tegu väga tugeva konkurentsimoonutusega," kommenteeris Rässa valla otsust.

Andres Kivistik Kuusiku Energiast väidab aga vastupidist: "Üks meie juhatuse liige on olnud professionaalne lendur ja töötanud ka lennuametis ning on täna lendurite koolitaja. Kaks juhatuse liiget omavad oma lennukeid ja on tihti maandunud just seal lennuväljal."

Kivistik selgitas, et päikesepaneelide rajamisega saaks rahastada lennuvälja korrastamist, muu hulgas ka klubihoone ehitamist.

"Täna on kasutusel kaks lennurada, üks tava- ja teine purilennukitele. See on olnud ka konkursitingimus, et kaks rada jäävad alles ja töösse. Siin on tegemist pahatahtliku vaidlustamisega, aga kaotajal on õigus otsus vaidlustada," ütles Kivistik vastasosapoole argumentide kohta.

Kohtuvaidluse ajal haldab lennuvälja vald

Vahter ütles, et eelmine haldusleping lõppes jaanuaris ning vald lootis, et kevadel saab uus haldaja juba tegutsema asuda.

"Eks me peame vallana kaaluma, palju on meie põhitegevuse, näiteks hariduse ja sotsiaalhoolekande kõrvalt aega sellise lisategevusega tegeleda," ütles Vahter.

 

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: