Reisifirmad on sunnitud tagatise kasutusele võtma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) algatas juba teise reisifirma tagatise kasutamise menetluse, kuna ettevõte Kumari Reisid oli teatanud oma maksevõimetusest. Ametil andmetel on hetkel tagatised üle 300 ettevõttel, kogusummas 18 miljonit eurot.

Ettevõttel, kelle tagatis tänasest käiku läks, on maailmas tuntud kaubamärk Estonian Nature Tours ja viimased seitse aastat on Eestis võõrustatud välismaiseid loodushuvilisi. See on eksklusiivne teenus, mis väga hinnatud näiteks Briti linnuvaatlejate seas.

Esimese raskema hoobi ands Brexit, sel kevadel aga viirus. Loodusturismi tippaeg aga on just varakevadel ja sügisel.

"Minu ja mu abiliste otsus on olnud, et riigiabi kasutamine firmat momendil enam jalule aidata ei suuda. See oleks mõistlik kasutusele võtta siis, kui ma teaksin, et mu kliendid hakkavad mu teenust kasutama juunis, juulis või hiljemalt septembris. Kuid mitte keegi meist ei siin Eestis ega ka laias ilmas, ei majandusteadlased ei ega juristid, ei suuda ette ennustada, kuidas reisimine taastub, millal taastub ja mil viisil üldse turist ja reisikorraldus muutub, kuidas maailm muutub," rääkis turismiettevõtja Marika Mann.

Euroopa pakettreiside direktiiv sätestab, et reisiettevõttel tuleb pidevalt näidata, et kõik, mis ette makstud, on ka tagatisega kaetud.

Eestis valvab selle üle tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet, mujal Euroopas ei pruugi aga asutused nii usinad olla kui Eestis.

Esimene tagatise menetlus oli seotud Eesti turistidega, nüüd makstakse tagatisest raha välismaalastele. Kumari Reisidel on kaks kehtivat tagatist, kokku 20 000 euro eest, mille andis Leedu kindlustusselts. Tagatis võib olla ka pangadeposiit, kinnisvara.

TTJA tarbimiskeskkonna osakonna juhataja Jaana Tael soovitas ametiga ühendust võtta ja arutada läbi, mis võimalused on.

"Kui nad näevad, et nende kohustused ületavad nende võimeid. Siis on mitmeid viise, kuidas ettevõtja saab tegelikult pisut oma koormust kergendada. Ta saab näiteks tagatist vähendada pisut, mis aitab tal kohustusi teenindada, või siis loobuda mõnest tegevusalast. See võib-olla kaotab tagatise nõude üleüldse, aga selleks soovitan meiega ühendust võtta," rääkis Tael.

Tagatise käikulaskmine pole veel pankrot, pigem eelviimane samm. Seda ei saa pidada ka abistavaks meetmeks. Kui ettevõte soovib turu avanedes uuesti teenust osutada, tuleb uus tagatis leida.

Eesti turismifirmade liidu peasekretär Mariann Lugus märkis, et samas saab ettevõte oma eksistentsi jätkata. "Eks me kõik loodame selle peale, et need keerulised ajad ikkagi lähevad üle ja reisimine taastub ehk siis turg taastub," ütles Lugus.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: