Eelnõu tutvustanud Kingo: ERJK ei ole sõltumatu

Kert Kingo
Kert Kingo Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

EKRE esindaja, õiguskomisjoni liige Kert Kingo esitas riigikogule eelnõu erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) ülesannete andmiseks riigikontrollile. Kingo märkis, et ERJK ei ole sõltumatu.

Tegemist on riigikontrolli seaduse, erakonnaseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse (erakondade rahastamise kontrollorgan) eelnõuga 193 SE I. 

"Eelnõu eesmärk on muuta erakondade, valimisliidu ja üksikkandidaadi rahastamise kontroll professionaalsemaks ning selleks antakse järelevalvepädevus riigikontrollile," ütles Kingo riigikogu ees.

Reformierakondlane Kalle Laanet küsis Kingolt, mis ajendas selle eelnõu algatamise ja menetlusvajaduse.

ERJK ei vasta Kingo sõnul sõltumatuse põhimõtetele ja on politiseeritud, sest ERJK liikmeteks on ka erakondade esindajad.

"Komisjon teostab järelevalvet erakondade rahastamise üle. Ja nüüd on olukord, kus teostatakse järelevalvet iseenda tegevuse üle. Ehk siis komisjonis on viis liiget, kes on ise huvitatud pool, et asjad oleksid võimalikult pehmed. See tähendab seda, et siin ei saagi sõltumatusest juttu olla. Nad on erakondliku kuuluvusega. Ja see ongi selle seadusemuudatuse mõte, et viia täiesti sõltumatusse asutusse see tegevus üle," sõnas Kingo.

Kingo tõi veel näiteks, et ERJK-d juhib sotsiaaldemokraat Liisa Oviir ja aseesimees on sotsidega lähedastes suhetes olev Kaarel Tarand. Nimelt viitas Kingo, et Kaarel Tarandi isa on sotsiaaldemokraat Andres Tarand ja vend sotside nimekirjas riigikokku kandideerinud Indrek Tarand.

"Praegune komisjon, mis koosneb suuremalt jaolt erakondade esindajatest, nemad ju põhimõtteliselt siis teostaksid iseenda üle järelevalvet ja see kindlasti ei ole sõltumatu ja see kindlasti ei ole ka korruptsiooni ennetav, mida me siin ka käsitleme üleriigiliselt, pidevalt me tegeleme korruptsiooni ennetamisega ja selle võitlusega," lausus Kingo.

Veidi hiljem riigikogulaste küsimustele vastates ütles Kingo, et ta ei olegi öelnud, et komisjon ei ole sõltumatu. "Mina ei ole väitnud, et see ei ole sõltumatu, ma ütlesin, et see ei vasta kõikidele sõltumatuse kriteeriumidele," lausus Kingo.

Kert Kingo ütles, et kuna ta põhiseaduskomisjoni liige ei ole, siis ta ei oska ka öelda, kas eelnõu võib olla põhiseadusega vastuolus.

Hiljem Kingo siiski ütles, et tema arvan, et eelnõu põhiseadusega vastuolus ei ole.

Reformierakondlane Aivar Sõerd küsis Kingolt, mismoodi hinnatakse ühe järelevalve- ja kontrollorgani tööd. "Mina väidan, et üks töö hindamise kriteerium on kindlasti see, kas selle kontrollorgani tehtud ettekirjutused ja nõuded, kas need jäävad kohtus püsima või mitte. Kui ebakvaliteetne materjal läheb kohtusse, siis halduskohus selle tühistab. Kui kohtupraktika ei ole kvaliteedi hindamise kriteerium, siis palun selgitage, millised on need kvaliteedi hindamise kriteeriumid," küsis Sõerd.

"Mina ei ole inimene, kes saab anda hinnanguid komisjoni tegevuse kohta, sest mina pole nendes menetlustes osalenud. Küll aga on võimalik alati kõike palju tõhusamaks teha," vastas Kingo.

"Kui praegust see komisjon koguneb üks kord kuus, siis Riigikontrollis on inimene iga päev tööl. See tähendab seda, et on võimalik rohkem juhtumeid käsile võtta ja rohkemate juhtumitega tegeleda," lisas ta.

Signe Riisalo (RE) palus Kingol nimetada sõltumatuse kriteeriumid.

"Ei tohi komisjonis olla isikuid, kes võiksid olla asjast huvitatud," vastas Kingo.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: