Opositsiooni hinnangul on ERJK eelnõu põhjuseks Keskerakonna võlad

Foto: Priit Mürk/ERR

EKRE esindaja Kert Kingo sõnul pole erakondade rahastamise järelevalve komisjon (ERJK) sõltumatu ja tuleb asendada riigikontrolliga. Vastav eelnõu oli esmaspäeval riigikogus esimesel lugemisel. Opositsiooniparteide hinnangul ei soovi võimuliit erakondade rahastamist sisuliselt arutada, vaid küsimus on Keskerakonna võlgades.

Enne kui riigikogu asus arutama valitsusliidu eelnõu, millega soovitakse ERJK ülesanded riigikontrollile anda, taheti parteide rahastamise järelevalvest rääkida riigikogu korruptsioonivastases erikomisjonis. Selle pani eelmisel nädalal päevakorda komisjoni sotsiaaldemokraadist juht Katri Raik, kohale oli juba kutsutud ka rahastamise järelevalve komisjoni esindaja, kuid EKRE juhtimisel hääletati see arutelu päevakorrast täna välja.

Katri Raigi sõnul ei taha koalitsioon parteide rahastamise kontrollimist tegelikult sügavuti arutada."Mulle tundub väga kummaline, et me tahame hästi kiiresti seda teemat ära vaadata enne 21. septembrit, kui Keskerakonnal on ees kohtuprotsess, kus arutatakse 1,2 miljoni nõuet," märkis Raik.

Reformierakonna fraktsiooni liige Hanno Pevkur ütles, et olukord, kus minnakse ühe partei huvides seadust muutma, on poliitiline korruptsioon.

"Poliitiline probleem on ikkagi poliitilises sigaduses, kus tegelikult on kirjutatud eelnõusse, et kolme aasta vanused ja vanemad nõudes aeguvad, mis tähendab, et Keskerakond vabaneks justkui Paavo Pettai rohkem kui miljonilisest nõudest," lausus Pevkur.

Teine probleem puudutab Pevkuri sõnul seda, et kui ERJK likvideeritakse, kuid see on juba nõuetega kohtus, siis kes neid edasi menetleb. Selle kohta tema sõnul eelnõus rakendussätteid pole.

Keskerakond on varem öelnud, et eelnõu pole seotud nende rahaasjadega, vaid olukord, kus erakonnad ise oma rahastamist kontrollivad, on vale.

Eelnõu riigikogu ees tutvustanud EKRE poliitik Kert Kingo ütles, et järelevalvekomisjon ei ole praegu sõltumatu, sest komisjoni esimees on sotsiaaldemokraat ja aseesimees Kaarel Tarand sotsidega seotud.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: