Aeg tahab eelnõuga võrreldes erakondade rahastamise karmimat kontrolli ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Valitsuse istung: Raivo Aeg
Valitsuse istung: Raivo Aeg Autor/allikas: Valitsuse kommunikatsioonibüroo

Justiitsminister Raivo Aeg tahab erakondade, valimisliitude ja üksikkandidaatide rahastamise üle karmimat kontrolli kui seda näeb ette riigikogu menetluses olev erakondade rahastamist puudutav eelnõu.

Aeg allkirjastas teisipäeval vastava ettepaneku. Aeg ütles, et tõhus ja erapooletu järelevalve erakondade rahastamise üle on väga tähtis ning riigikontrollil on selleks vajalik professionaalsus ja usaldusväärsus olemas.

Justiitsministeerium tõi oma kirjas valitsusele välja asjaolud, millele võiks eelnõu edasisel menetlemisel riigikogus tähelepanu pöörata.

Rahastamise nõuete rikkumise eest ettekirjutuse tegemise osas ei poolda justiitsministeerium maksimaalse kolme aasta pikkuse tähtaja kehtestamist, mis tähendaks, et alates 1. jaanuarist 2021 ei saaks haldusorgan teha ettekirjutusi rikkumiste eest, mis on toime pandud rohkem kui kolm aastat tagasi.

"Küsimus on selles, et kolmeaastane tähtaeg on lühem kui üks riigikogu valimistsükkel ja ERJK tegevus on näidanud, et mõningad rikkumised võivad teatavaks saada mitmeid aastaid hiljem. Pooldan ka edaspidi lähtuda haldusmenetluse seadusest tulenevast mõistlikust menetlusajast ning ei pea vajalikuks selles osas seaduse muutmist," rõhutas minister.

Samuti on justiitsministeeriumi hinnangul oluline tagada, et erakondade rahastamise järelevalve ülesande andmisel riigikontrollile oleks sellel võimalik pooleli jäänud menetlusi jätkata ja soovitab vaidluste vältimiseks ning õigusselguse tagamiseks vastavad sätted ka järelevalveorgani muutmise eelnõusse sisse kirjutada.

"Sarnaselt on varem tehtud ka siis, kui põllumajandusamet ning veterinaar- ja toiduamet korraldati ümber põllumajandus- ja toiduametiks," tõi Aeg näite.

"Erakondade rahastamise järelevalve ülesande panemisel riigikontrollile tuleb hinnata, kas see on kooskõlas talle põhiseadusega pandud ülesannetega. Lisaks tuleb analüüsida, kas riigikontroll saab teostada järelevalvet kõigi erakonnaseaduses välja toodud tuluallikate üle, mis on lisaks riigieelarvelisele eraldisele ka liikmemaksud, annetused ja tulu erakonna varaga tehtud tehingutelt," selgitas Aeg.

Minister viitas oma kirjas ka õiguskantsleri varasemale seisukohale, et riigikontrollil on olemas vajalik sõltumatus, mandaat, volitused, rahalised vahendid ja personal rahastamise tõhusaks kontrollimiseks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: