Tallinna südalinnas võivad jalgratturid bussirajal sõita

Foto: Priit Mürk/ERR

Tallinna südalinnas lubatakse jalgratturid bussirajale. Nii tohivad ratturid sõita edaspidi näiteks Estonia puiesteel ja Pärnu maantee alguses bussidega samal rajal, kus hakkab sõidukijuhtidele kehtima uus kiiruspiirang 30 km/h.

Estonia puiesteele on viimastel päevadel tekkinud uus teekattemärgistus - nüüdsest jagavad bussijuhid ja jalgratturid ühte sõidurada. Seaduse silmis on nad võrdsed, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Tuletaks jalgratturitele meelde, et nad arvestaksid sellega, et seal liiguvad suuremad liiklusvahendid. Kindlasti bussijuhtidele tekivad pimedad nurgad, kus nad ei pruugi jalgrattureid näha ja sellega peaksid jalgratturid arvestama. Samamoodi peaksid bussijuhid olema väga tähelepanelikud," selgitas Põhja prefektuuri liiklusjärelevalvekeskuse juht Hannes Kullamäe.

Lisaks suurtele sinistele märkidele asfaldil on lisandunud ka kiirusepiirang ehk neil aladel, kus on bussi- ja rattarada ühendatud, tohib edaspidi sõita kuni 30 km/h. See kiirusepiirang hakkab sellest nädalast kehtima Tehnika tänavast Kaubamajani ja tulevikus suure tõenäosusega ka Pärnu maantee alguses.

"Kindlasti võib muutunud liikluskorraldus olla mõneti harjumatu. See on kaasa toonud mitte ainult bussiradade joonimise, vaid kohati ka ristmikulahenduse ümbertegemise. Kindlasti ei tasu sõita mälu järgi, vaid märkide järgi ja arvestada teineteisega," rääkis Tallinna abilinnapea Andrei Novikov.

"Me oleme näinud, et see töötab teistes riikides. Meie spetsialistid ütlevad, et see on turvaline ja ma julgeksin seda küll kasutada," lisas ta.

"Mina olen sõitnud aastaid ja pean end üsna heaks ratturiks, aga mõtlen selle peale, et kas selle keskkonna looja saadaks siia sõitma oma ema või lapsed. Ma ei usu hästi," kommenteeris rattaentusiast Tõnis Savi, kes on Tallinna rattastrateegia üks autoritest.

"Tegemist on kehva lahendusega, mis ei too uusi rattureid tänavale, mis ei too kõnniteelt ära sellel aastal esimest korda ratta võtnud inimesi. Kes on harjunud, võib-olla kasutab seda. Sõitsin siia ja mõtlesin ka, et kas mul on nüüd teine tunne võrreldes sellega, mis ta enne oli. Ei ole. Ega see mingisugust lisaväärtust tegelikult ei anna," rääkis Savi.

Uus teekattemärgistus ei kohusta rattureid bussirajal sõitma, vaid nad võivad vabalt jääda ka kõnniteele. Ilmselt sõiduteele lähevadki sõitma vaid julgemad. Küll aga tuleb bussirajal meeles pidada, et mitmekesi kõrvuti sõita ei tohi ja sõita tuleks bussirajal võimalikult paremal pool ääres, mitte tee keskel.

Tõukerattaga tohib endiselt sõita vaid kõnniteel.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: