Riigikogu kiitis heaks otsuse luua keeleamet

Eesti keele sõnaraamat
Eesti keele sõnaraamat Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Riigikogu kiitis kolmapäeval heaks seadusemuudatused, millega saab keeleinspektsioonist keeleamet. Lisaks moodustatakse haridusministeeriumi alla haridus- ja noortamet.

Keeleametis jätkatakse kõikide seni keeleinspektsiooni osutatud teenuste pakkumist, lisaks viiakse keeleametisse üle keelepoliitika rakendustegevused haridus- ja teadusministeeriumist ning sihtasutusest Archimedes.

Keeleametist saab keelepoliitika rakendusasutus eesti keele kasutamise kontrolli ja järelevalve, nõustamise ning arenduse valdkondades.

Seadusemuudatust toetas 79 Riigikogu liiget, vastu oli kaks saadikut.

Muudatuse suurim toetaja oli Isamaa erakond, mille volikogu võttis mullu novembris vastu poliitilise avalduse, millega toetati keeleameti loomist.

Isamaa ridadesse kuuluv kultuuriminister Tõnis Lukas on varem öelnud, et keeleinspektsioon saab ainult keelekasutust kontrollida ja määrata trahve, aga vaja on valitsusasutust, millel oleks õigus valdkonda korraldada, nagu see on näiteks keskkonnaameti ja muinsuskaitseameti puhul .

"Inspektsioonil on vähem jõudu kui teiste valdkondade ametitel. Me tahame, et (keeleamet) oleks jõuline rusikas eesti keele kaitsel," märkis ta.

Sama seadusega moodustatakse sihtasutuse Innove, sihtasutuse Archimedese, hariduse infotehnoloogia sihtasutuse ning haridus- ja teadusministeeriumi hallatava riigiasutuse Eesti noorsootöö keskuse teenuste põhjal haridus- ja teadusministeeriumi valitsemisalasse haridus- ja noorteamet.

Uude ametisse viiakse haridusministeeriumist poliitikakujundamisega mitteseotud rakendusliku iseloomuga tegevused.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: