Lukas sisserändajatest: ehk on vaja luua keeleamet, et saaks korra majja

Kultuuriminister Tõnis Lukase sõnul on muutunud talumatuks olukord, kus eestlased peavad lihtsate teenuste ja toodete, nagu taksosõit ja toit, tarbimiseks kasutama eesti keele asemel mõnda muud keelt.

Lukas kehutas Vikerraadio saates "Reporteritund" kõiki pöörduma keeleinspektsiooni poole, kui mõnes asutuses järjekindlalt keeleseadust rikutakse.

"Kui teid teenindatakse kuskil teenindusasutuses järjekindlalt nii, et eesti keelt ei kasutata, pakutakse kõigis muudes keeltes, ainult mitte eesti keeles, siis tooge see asi keeleinspektsiooni. Võib-olla tuleb keeleinspektsioonist teha hoopis keeleamet, anda talle rohkem võimalusi korda luua," rääkis kultuuriminister.

"Igal juhul me peame oma keelt kaitsma ja jälgima, kes meile siia tulevad, et kõik uusimmigrandid saaksid ka ikka lõimitud, ja kui ei, siis nad ikkagi lahkuks Eesti riigist," lausus Lukas.

Lukase sõnul on ta viimasel ajal Tallinna kesklinnas käies mõelnud, kas ikka kõik võõramaalased käivad siin ülikoolis õppimas või on huvitatud eesti keele õppimisest.

"Vaatan ka mitmel pool kesklinnas, Tammsaare pargis - mul tekib ka küsimus nagu paljudel inimestel, et kas need noored mehed, kes seal liiguvad ja kes eesti kultuuriga ilmselt väga lõimitud ei ole - kas need on ikka ainult need noored tuumafüüsikud, kes ülikoolides õpivad või tuleb siia sisse ikka ka sellist sisserändajat, kes ei ole valmis eesti keelt omandama ja keda kõiksugu Boldid ja Woldid ja muud ettevõtted võtavad täitsa südamerahuga tööle, (kuigi) kes üldse eesti keelt ei valda, ja meie, eestlased, peame nendega teistes keeltes siin suhtlema, et saada oma toit või post kätte või taksoga sõita," rääkis Lukas.

Lukas märkis lõpetuseks, et kõigil tuleb valvas olla. "Ja ma arvan, et see tasub pingutamist, et eesti kultuur alles jääks," ütles ta.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: