Ekskaitseminister Mattis süüdistas Trumpi Ameerika lõhestamises

{{1591240800000 | amCalendar}}
James Mattis.
James Mattis. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Mike Blake

USA ekskaitseminister James Mattis süüdistas oma endist ülemust president Donald Trumpi Ameerika lõhestamise püüdes.

"Donald Trump on esimene president minu eluajal, kes ei püüa ameerika rahvast ühendada - isegi ei teeskle, et püüab," ütles Mattis avalduses, mille edastas veebis väljaanne The Atlantic.

"Selle asemel ta püüab meid lõhestada," ütles erukindral, kes on varem märkinud, et tal on sobimatu kritiseerida ametisolevat presidenti.

Mattis, kes lahkus ametist 2018. aasta detsembris, kuna Trump käskis kõik USA sõdurid Süüriast välja tuua, väljendas toetust meeleavaldajatele, kelle rassismivastased protestid on levinud üle riigi.  

Endine kaitseminister ütles, et eelmise nädala sündmused – rassismi- ja politseivägivalla vastaste meeleavalduste jõhker mahasurumine – tekitasid temas viha ja õudu.

Meeleavaldused said alguse 25. mail Minneapolisest, kus mustanahaline George Floyd suri kinnipidamisel, lämbudes, valge politseiniku põlv kõril.

Demonstratsioonid on olnud valdavalt rahumeelsed, kuid kasvanud kohati üle vägivallaks ja rüüstamiseks.

Mattis kirjutas, et protestijate üleskutse tagada kõigile võrdväärne õigusemõistmine on "mõistlik ja ühendav nõudmine".

Ta taunis jõu kasutamist rahumeelsete protestijate vastu esmaspäeval Valge Maja juures, et Trump saaks läheduses asuvas kirikus fotograafidele poseerida, ja nimetas seda ametiseisundi kuritarvitamiseks.

"Kui ma 50 aastat eest sõjaväkke astusin, andsin ma vande toetada ja kaitsta põhiseadust," ütles Mattis.

"Ma ei osanud uneski näha, et sama vande andnud sõdurid võivad saada mingis olukorras käsu rikkuda oma kaaskodanike põhiseaduslikke õigusi, veel vähem, et selle eesmärgiks on valitud ülemjuhataja veider fotosessioon koos sõjaväejuhtidega."

Mattise sõnul on riik olnud kolm aastat "küpse juhita" ning nüüd on ameeriklased tunnistajaks selle tagajärgedele.

Trump vastas Mattis süüdistustele meeledetuletusega, et tegelikult vallandas ta kaitseministri.

"Arvatavasti on meil Barack Obamaga ainus ühine asi see, et meil mõlemal oli au vallandada Jim Mattis, maailma ülehinnatuim kindral," säutsus president.

Erukindral Mattis oli 2017. aasta jaanuarist 2019. aasta jaanuarini USA kaitseminister. Mattise rahulolematus Trumpiga polnud Pentagonis saladus, kuid pärast ametist lahkumist on ta siiani teadlikult hoidunud Trumpi kritiseerimast.

Toimetaja: ERR

Allikas: The Atlantic, AP, AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: