Õiguskantsleri büroo tuvastas avavanglates hulga puudujääke

Uus Tallinna vangla
Uus Tallinna vangla Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Õiguskantsleri nõunikud kontrollisid veebruarikuus ette teatamata Viru vangla avavanglat ning lühikese etteteatamisajaga Tallinna vangla avavanglat ja Tartu vangla avavanglat, kus tuvastasid mitmeid puudujääke.

Ülle Madise toonitas justiitsministeeriumile saadetud kirjas, et hoolimata õiguskantsleri 2016. aastal justiitsministeeriumile ja vanglatele saadetud soovitusest ei saa avavanglate kinnipeetavad seni kasutada arvutit ja internetti ega väljaspool vanglat mobiiltelefoni. "Digimaailmast äralõikamine ei aita kaasa õiguskuulekale käitumisele ega hakkamasaamisele tavaellu naasmisel. Ka ei aita see säästa vanglateenistuse tööaega," kirjutas Madise.

Tartu avavangla naiskinnipeetavad peaksid saama Madise sõnul vangla õuealal sporti teha. "Vanglal tuleb paigaldada vajalikud spordiseadmed õuealale või määrata naistele meeskinnipeetavate õuealal oleva spordiplatsi kasutamiseks kindel aeg," sõnas Madise.

Vanglatel tuleb ka Madise sõnul koostöös justiitsministeeriumiga kaaluda avavanglate kinnipeetavate toitlustamise korralduse muutmist, et avavanglates ei peaks nii palju vanglas valmistatud toitu ära viskama ning et toitlustamise korraldus toetaks avavangla kinnipeetavate iseseisvat hakkamasaamist.

Täieliku lahtiriietamisega läbiotsimise otsus peab õiguskantsleri hinnangul põhinema ohuhinnangul, mille aluseks on konkreetse kinnipeetava käitumine.

Õiguskantsleri büroo tuvastas, et väljast (näiteks töölt, poest, kokkusaamiselt jne) tulnud Tallinna ja Viru avavangla kinnipeetavad ja nende asjad otsitakse alati läbi kompamisega. Täieliku lahtiriietamisega läbiotsimist rakendatakse pisteliselt või kahtluse korral.

Tartu avavanglas otsitakse kõik väljast tulnud kinnipeetavad alati läbi täielikult lahti riietades. See tähendab, et väljaspool vanglat töötavad ja õppivad kinnipeetavad peavad end iga päev ametniku ees alasti võtma.

"Eriti alandavana tajus olukorda naiskinnipeetav, kes kirjeldas, et peab iga päev aluspesu seljast võtma ja kükitama. Silmas tuleb pidada, et avavanglasse paigutatakse kinnipeetavad, kelle käitumise alusel eeldatakse juba õiguskuulekust. Vangla julgeolek on väga tähtis, ent selle tagamiseks tuleb rakendada meetmeid, mis on eesmärgi suhtes proportsionaalsed. Mida piiravam on meede, seda põhjalikumalt tuleb kaaluda selle kasutamist," märkis Madise.

Õiguskantsler lisas, et kinnipeetavate riiete ja asjade seast on keelatud esemeid ja aineid võimalik avastada ka vähem intensiivsete meetmetega näiteks skänneriga või kompamisega läbi otsides.

Õiguskantsleri hinnangul tuleks korraldada ka vangi arsti juurde minek sujuvamalt. "Juurdepääsu tervishoiuteenustele muudaks hõlpsamaks ning aitaks aega ja ressursse säästa see, kui lihtsamate raviprotseduuride jaoks seataks nõuetekohane ruum sisse avavangla hoones. Kuni selline võimalus tekib, peab Tallinna Vangla kaaluma, kuidas saaks muuta avavangla kinnipeetavate liikumine meditsiiniosakonda ja tagasi sujuvamaks," seisis kirjas.

Töötajate heaolu olukorra kohta ütles Madise, et töötajatel puuduvad puhkeruumid. "Vanglatel tuleb kaaluda võimalusi, kuidas tagada töötajatele tööpäevasiseste vaheaegade veetmine selleks otstarbeks sisustatud puhkeruumis," rõhutas Madise.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: