Seeder: Euroopa ühislaen tuleks kinnitada liikmesriikide konsensusega

{{1591698420000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles, et Isamaal veel Euroopa ühislaenu küsimuses lõplikku seisukohta ei ole, aga see tuleks kindlasti heaks kiita konsensuse põhimõttel.

Seederi sõnul ei oleks Isamaa kindlasti nõus Euroopa Liidu tsentraliseeritud eelarve ja ühiste maksude kehtestamisega.

Samuti teeb Isamaad murelikuks asjaolu, et liikmesriigid ei peaks oma kõiki kohustusi deklareerima. "Ehk siis nii-öelda justkui toetus, mis liikmesriikidele antakse, aga mis tuleb tagastada ja millel on laenu iseloom seda ei peagi liikmesriigid võlana või kohustusena arvesse võtma," sõnas Seeder.

"Kindlasti ei tohiks anda signaali Lõuna-Euroopale, et ei peaks deklareerima kohustusi, elage jätkuvalt üle jõu. Ja Ida-Euroopale, et Euroopa Liidu eelarve ongi selline, kus te saate alati rohkem, kui te sinna juurde peate maksma jne. Kui igale erinevale regioonile anda meeldiv signaal, siis lõppkokkuvõttes selline lahendus ei ole jätkusuutlik," lausus Seeder.

"Kindlasti peaks olema see praegu pretsedendina kiirkorras loodav niisuguses mahus eelarve kooskõlas Euroopa Liidu erinevate aluslepingutega ja liikmesriikide iseotsustamisõigus peab säilima. Ja selles protsessis peab säilima ka ükshäälsuse põhimõte, ehk siis kõik liikmesriigid peaksid sellega nõustuma," märkis Seeder.

Seeder sooviks näha suuremat selgust ka laenude tagasimaksmise osas.

Teisipäeva õhtul leidis Isamaa erakonna volikogu oma istungil, et Euroopa Komisjoni pakutud 750 miljardi euro suurune majanduse taaskäivitamise kava peab leidma hea tasakaalu kiire kriisist väljumise ning Euroopa pikaajaliste majanduseesmärkide vahel, samuti peab säilima tasakaal Euroopa Liidu keskse otsustamispädevuse ning liikmesriikide suveräänsuse säilitamise vahel.

Euroopa Komisjon tahab majanduse taaskäivitamiseks laenata 750 miljardit eurot, millest 500 miljardit antakse riikidele toetustena ja 250 miljardit laenudena. Ühisel laenul põhinev fond täiendab Euroopa Liidu järgmise seitsme aasta 1,1 triljoni euro suurust eelarvet.

Eesti valitsuses puudub ühisvõla osas ühte seisukoht. Peaminister Jüri Ratas (KE) on öelnud, et see on samm õiges suunas. Tema koalitsioonipartnerid EKRE juht Mart Helme ja Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder on ühisvõlale seni vastu olnud.

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: