Helme soovib, et osa õõvastavaid Lihula salvestisi oleksid avalikud

Siseministeeriumi pressikonverents relvalubadega seoses.
Siseministeeriumi pressikonverents relvalubadega seoses. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Siseminister Mart Helme ütles neljapäeval, et osa salvestisi sellest, mis toimus laupäeva õhtul Lihulas, võiks olla avalikud, et inimesed saaksid aru, mis võib juhtuda, kui relv satub vaimselt ebastabiilse inimese kätte ja seadus ei suuda seda peatada.

Helme sõnul on ta näinud sel nädalal erinevaid salvestisi laupäevaõhtust Lihulas, kui 32-aastane Mikk tulistas surnuks kaks inimest ning haavas raskelt kaht last ning kergemalt üht täiskasvanut.

"Ma ütlen ausalt – igasugused kaastundeavaldused on pehmelt öeldes lahjad. Kui õõvastav see lugu on, sõnad jäävad seda kirjeldades nõrgaks. Need salvestised on väga karmid. Olen soovitanud, et mingeid lõike võiks avalikkusele näidata, et inimesed tajuksid, kui hulle asju võib ühiskonnas juhtuda, kui seadusesse jäävad lüngad, mis on relva taotlemisega seotud," lausus Helme.

Helme sõnul on eelkõige küsimus psühhiaatrilises hinnangus. "Niivõrd kui võimalik, tuleb tagada olukord, kus psüühiliselt ebastabiilsed või sõltuvuste küüsi langenud inimesed ei saaks relvaga ringi käia," ütles siseminister.

Helme sõnul on siseministeerium terve käesoleva nädala tegelenud seadusandlike lünkade tuvastamisega.

"Ma kinnitan, et Eesti relvaseadus on karmim kui enamikus Euroopa riikides. Lüngad on olemas, nendega tegeleme. Samas tahan öelda, et kunagi ei saa keegi 100-protsendist garantiid anda, et ebastabiilne isik võib kaaskodanikele ohlikuks osutuda," lausus Helme.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: