Juuniküüditamist mälestati ka Haapsalus ja Ristil

Pühapäeval on juuniküüditamise 79. mälestuspäev. Läänemaal olid suuremad mälestusüritused Haapsalus ja Ristil.

Haapsalu toomkirikus alanud mälestuspäeval tõdeti, et Eesti rahva vastu toime pandud kuritegu ei tohi unustada. Mälestusteenistusel süüdati Toomkiriku emaaltari ees küünlad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ellen Koppel oli kuueaastane, kui ta pere küüditati. 14-aastaseks saades õnnestus vanematel saata tüdruk salaja Eestisse tagasi, kuid sellega raskused ei lõppenud.

"Kolm tüdrukut oli meid, põgenesime ja ma sain olla kaks aastat Eestis, kui mind viidi uuesti tagasi. Muidugi mitte enam sinna, aga teise kohta ja siis ma olin kuni 1957. aastal tulime uuesti Eestisse," meenutas Koppel.

Risti raudteejaama juures asub Viljar Ansko loodud mälestusmärk "Raudteerööpad mäletavad", mille ette pühapäeval koguneti. Samast raudteejaamast veeresid läbi vagunid küüditatud inimestega.

Eesti Memento Liidu juhatuse esimees Arnold Aljaste ütles, et ärevad ajad ja agressiivsed suurriigid ei ole maailmast kadunud ja ei tohi unustada, mis võib ühe rahvaga juhtuda. Mälestuse kandmist peab jätkama järgmine põlvkond.

"Just sellepärast, et neid inimesi on nii väheks jäänud. Läänemaa ühingus on praegu kolm represseeritut, kes on 1941. aastal ära saadetud, aga veel nad mäletavad ja veel nad saavad seda edasi anda ja sellepärast, kes vähegi kannatab, me toome neid ikka välja ja nad suudavad seda rääkida. Me peame seda mäletama," rääkis Aljaste.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: