Ilmus raamat märtsiküüditamisest

Eesti Mälu Instituut andis välja raamatu "Toimik Priboi", mis sisaldab artikleid ja dokumente 1949. aasta märtsiküüditamisest.

Raamatus avaldatakse esimest korda eesti keeles riikliku julgeoleku ministeeriumi salatoimiku "Priboi" materjalid, mis kajastavad detailselt küüditamise läbiviimist Eestis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Dokumentide kõrval on kogumikus seitse algupärast artiklit märtsiküüditamise erinevatest tahkudest, sealhulgas nii elust Siberis kui ka küüditamise mälestamisest läbi aegade.

Raamatu toimetaja Meelis Saueaugu sõnul aitab raamatus olev uus informatsioon täiendada senist pilti küüditamisest.

"Kui meil siiamaani võib-olla on jäänud küüditamisest mulje kui kaootilisest, veidike kohaliku tähtsusega klassivõitluse etapist, siis sealt tuleb välja, kuidas seda täpselt täideti, millised ülesanded kellelgi olid, kes seda operatsiooni juhtima pidid. See on suures osas uus informatsioon," rääkis Saueauk.

"Esimene asi, mida välja tuua, on see, kuivõrd detailselt või isegi bürokraatlikult oli see operatsioon planeeritud, kuivõrd täpne ja raamatupidajalik oli selle operatsiooni kohta käiv aruandlus. See on tõesti, mis hakkab kohe silma. /.../ Tohutud tabelid ja arvude jada - see kõik pidi olema abiks sellele, et operatsiooni plaani täita," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: