Kriitikud peavad Trumpi politseireformi nõrgaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Chuck Schumer
Chuck Schumer Autor/allikas: SCANPIX/AFP/WIN MCNAMEE

USA president Donald Trump allkirjastas politseireformi määruse, mis pakub eelkõige uusi juhiseid koolitusteks ja kaebuste kogumiseks. Kriitikute hinnangul on aga presidendi pakutud muudatused pigem soovituslikud ja seetõttu ebapiisavad.

Presidendi määruse järgi peab justiitsministeerium looma andmebaasi, mis aitaks politseijaoskondadel paremini analüüsida liigse jõu kasutamise kohta tehtud kaebuseid. Samuti ärgitab see sotsiaaltöötajaid tegema eesliini politseinikega rohkem koostööd ja pakub uusi juhiseid koolitusteks.

"Paljud usuvad, et korralik väljaõpe oleks aidanud vältida Antwon Rose'i ja Botham Jeani traagilist surma. Selle uue koolituskava järgi on kägistamisvõtte kasutamine keelatud, välja arvatud juhul, kui politseiniku elu on ohus," ütles Trump.

USA senati demokraatide juht Chuck Schumer nimetas määrust väga nõrgaks. "See ei paku lahendusi, mida vajame. Üks asi, mis pidi määruses olema – kägistamisvõtte kasutamise keelamine – puudub. See on pigem vabatahtlik."

Lisaks kohtus Trump mustanahaliste ameeriklastega, kelle pereliikmed on politseivägivalla või rassistlike rünnakute ohvrid. Nende hulgas oli ka Georgia osariigis maha lastud Ahmaud Arbery ema Wanda Cooper.

"President oli väga kaastundlik. Ta kinnitas igale pereliikmele, et peame eeldama ja ootama muutuseid," rääkis Cooper.

Samal ajal üritab kongress jõuda kokkuleppele laiemas politseireformis. Senati õiguskomitees toimunud kuulamisel leiti, et üks peamine probleem on politseinike õlule pandud liiga suured kohustused.

"Kui torud lähevad umbe, siis ma ei helista elektrikule, sest ta tõenäoliselt rikub mu torustiku ära. Seega, kui paneme politseinikele liiga palju kohustusi, siis see rikub süsteemi ära, sest nad ei peaks neid asju tegema," ütles Grimke seminari pastor Doug Logan.

Esindajatekoja demokraadid peaksid oma politseireformi kava üle hääletama järgmisel nädalal, kuid senati vabariiklased kavatsevad kolmapäeval tutvustada hoopis eraldi eelnõu.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: