USA-s on politsei taandumisel kuritegevus kasvama hakanud

New Yorgi politseinik vastakuti meeleavaldajaga.
New Yorgi politseinik vastakuti meeleavaldajaga. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMAPRESS.com / Corine Sciboz

Ameerika Ühendriikides on kuritegevus hüppeliselt kasvanud, kuna rassismi- ja politseivägivallavastaste meeleavaldustega on politsei tänavatelt taandunud.

New Yorgi politsei (NYPD) teatas kuu esimese kolme nädala jooksul 125 tulistamisest, mis on halvim juuni algus alates 1996. aastast, kirjutas ajaleht The Times. Linna politseinike ühendus teatas kolmapäeval, et moraal on "aegade madalaim" ja linn võib uuesti libiseda kõrge kuritegevuse ajastusse.

Chicagos said politseinikud pärast nädalavahetust, kus tulistati 104 inimest ja 14 neist tapeti, SMS-i, milles kutsuti ka haigeid tööle naasma ja piirama valvekorra ajal vahistamisi. "Lihtsalt vastake oma kõnedele ja toetage üksteist," seisis CBS Chicago teatel edastatud sõnumis. Tulistamiste arv on Chicagos sel aastal kolmandiku võrra tõusnud ja ka teised linnad on teatanud sarnasest kasvust, isegi kui muud vägivallakuriteod on vähenenud, kirjutas The Times.

Sarnasest politsei tegevuse pidurdumisest teatati ka Atlantas pärast seda, kui ühele politseinikule esitati süüdistus 27-aastase Rayshard Brooksi mõrvas, keda tulistati, kui ta vahistamise eest põgenes. Tulistamiste arv on linnas tänavu kasvanud kümnendiku võrra.

Detroidis toimus möödunud nädalavahetusel 18 tulistamist ja neli inimest hukkus - politseiülem James Craig selgitas relvavägivalla suurenemist siiski osaliselt koroonakriisi tõttu kehtivate karantiininõuetega. "Me näeme vaidlustest ajendatud mõttetuid tulistamisi tuttavate vahel, kes käivad ühistel pidudel. See tuleb peatada," ütles Craig.

Kriminaalõigust uurinud Arnold Venturesi andmetel tõusis mõrvade hulk USA-s juba enne koroonaviirusega kaasnenud sulgemisi. Missouri-St Louisi ülikooli kriminoloog Richard Rosenfeld ütles, et uuring vaatles kolme aasta jooksul 64 linna. "Aprillis ja mais nägime märkimisväärset langust võrreldes eelmise kolme aasta keskmisega," ütles ta.

Samas näitas statistika languse pidurdumist eelmisel kuul. Rosenfeldi hinnangul võib oodata järgmise paari kuu jooksul mõrvade arvu kasvu, mida põhjustab nii karantiinipiirangute leevenemine kui ka see, et politsei, tervishoiu ja sotsiaalteenuste eelarved on majanduslanguse tõttu kahanenud.

Rosenfeld lisas, et töötute toetused lõppevad juulis. "See võib viia mõned inimesed meeleheitele," ütles ta. "Kõige kriitilisem tegur on sotsiaalsed rahutused, mida oleme näinud seoses George Floydi tapmise ja muude politsei jõhkrutsemise juhtumitega," rääkis kriminoloog. Ta ütles, et sarnane kuritegevuse kasv oli järgnenud politsei tapmistele ja nende vallandatud protestidele ka Fergusonis, Missouris ning Chicagos ja Baltimore'is.

New Yorgi vabatahtliku turvaühenduse kuritegevuse komisjoni juht Richard Aborn ütles lehele, et teda paneb muretsema eeldatav kuritegevuse edasine kasv: "Mind teeb väga murelikuks, et tegelikult pole kuritegevuse kõrghooaeg, mis on suvi, veel alanud. Nii et ma eeldan, et see (kuritegevuse kasv - toim.) jätkub."

"New Yorgis on kuritegevuse kasv sattunud samale ajale, kui paljud inimesed nõuavad arusaadavalt politsei töös radikaalseid muutusi, sealhulgas politsei eelarve vähendamist üle miljardi dollari," ütles Aborn. "Ma ei näe, kuidas seda teha ilma koosseise vähendamata. [Aga] viimane asi, mida me praegu tahame, on politseinike arvu vähendamine," märkis ta.

John Jay kriminaalõiguse kolledži kriminoloogiaprofessor Eugene O'Donnell ütles, et NYPD saatis just laiali erariietes politseinike kuritegevusevastased üksused, kelle ülesanne oli ebaseaduslike relvade eemaldamine tänavatelt. "New Yorgi politseiülem loobus relvajahtidest, kuna ta ei saa neid kaitsta, kui nad satuvad tulistama, ja kindlasti satuvad nad tulistamisele," ütles ta. Üksuste laialisaatmisel eelmisel nädalal ütles New Yorgi politseiülem Dermot Shea, et kuritegevusevastased üksused osalesid tulistamises ja nende suhtes esitati "ebaproportsionaalselt suur protsent" kaebusi, isegi kui nad tegid "seda, mida neilt küsiti".

Professor O'Donnelli hinnangul ei õnnestunud skandaalide taustal "selgitada nende tehtud tööd". "Brooklynis oli üks piirkond, kus nad võtsid kolme kuuga tänavatelt ära 100 relva," rääkis ta.

O'Donnell ütles, et New Yorgi politsei töötulemused on palju paremad kui teistel linnadel, kuid moraal on ka seal langenud: "Keegi ei taha tööl olla, tohutu hulk inimesi avaldab soovi lahkuda, värbamine on kokku kukkunud. Kõik on riski vältimine: käsitlete ainult selliseid asju, mida te mitte kuidagi vältida ei saa."

New Yorgi politseiseersantide vabaühenduse president Ed Mullins süüdistas linnapead Bill de Blasiot protestide ajal politsei toetamata jätmises. "Oleme seaduste rahvas, aga meil ei lubatud seadusi jõustada," tõdes ta.

Mustanahalise George Floydi hukkumine Minneapolises politseivägivalla tõttu on vallandanud üle kogu USA protestid politsei ülemäärase jõukasutuse vastu ning viinud ka üleskutsetele korrakaitset reformida ning sellele eraldatavaid summasid kärpida.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: