Liikmesriigid välistasid Euroopa Liidu aluslepingute muutmise

Europa Liidu institutsioonide juhid (vasakult alates): Euroopa Keskpanga president Christine Lagarde, Europa Komisjoni president Ursula von der Leyen, Europa Ülemkogu eesistuja Charles Michel ja Euroopa Parliamendi esimees David Sassoli.
Europa Liidu institutsioonide juhid (vasakult alates): Euroopa Keskpanga president Christine Lagarde, Europa Komisjoni president Ursula von der Leyen, Europa Ülemkogu eesistuja Charles Michel ja Euroopa Parliamendi esimees David Sassoli. Autor/allikas: SCANPIX / EPA / Julien Warnand

Euroopa Liidu riikide suursaadikud Brüsselis leppisid kolmapäeval kokku, kuidas võiks hakata toimuma EL-i reformimise laiapindsed kõnelused, kuid välistasid paikapandud põhimõtetes Euroopa Liidu aluslepingute muutmise.

"See on kõigi riikide jaoks väga tundlik küsimus, seega on tegemist kompromissiga, kuigi Austria oleks soovinud aluslepingute muutmist," ütles anonüümsust soovinud ametnik veebiväljaandele EUobserver.com. "EL-i liidrid on juba kokku leppinud, et arutelud peaksid keskenduma inimestele korda minevatele poliitikatele ja teemadele, selle asemel, et asuda tegelema aluslepingute ümberkujundamisega," lisas ta.

Kõnelustel Euroopa Liidu kaasajastamiseks hakkaksid osalema EL-i kolm peamist jõukeskust Euroopa Komisjon, Parlament ja Nõukogu ning sellesse plaanitakse kaasata ka kodanikuühendused ja teised huvirühmad.

Mais tegid mitmed Europarlamendi saadikud üleskutse pidada Euroopa tulevikukonverentsil arutelusid "avatult ja ilma tabudeta", mille tulemused annaks võimaluse teha ühenduses struktuurseid reforme, seadusandlikke algatusi ja aluslepete muudatusi, märkis EUobserver.

Konverents oleks pidanud käivituma juba Euroopa päeval, 9. mail, kuid seoses koroonaviiruse epideemiaga lükkus teadmata ajaks edasi. Arupidamiste tulemusel koostatava raportit peaks liikmesriikide juhid Euroopa Ülemkogul arutama 2022. aastal.

Euroopa Parlament avaldas eelmisel nädalal lootust, et aruteludega saab alustada juba varasügisel.

Liikmesriigid leidsid oma kolmapäevases kokkuleppes, et konverentsi juhiks "sõltumatu eesistujana peaks saama väljapaistev Euroopa isiksus, kelle valiksid ühiselt välja EL-i institutsioonid".

Euroopa Komisjon töötab välja digitaalse platvormi, mis lubaks arutelusid ka selleks puhuks, kui Euroopa Liidu kodanikud ei saaks näost-näkku üritustel kohtuda.

Euroopa Komisjon ja Euroopa Parlament esitasid tulevikukonverentsi idee möödunud aasta lõpul, et sellel arutada EL-i tulevikku keskmises ja kaugemas tulevikus ning võimalikke vajalikke reforme ühenduse kaasajastamiseks.

Euroopa Liidu tegevus põhineb aluslepingutel, mida viimati muudeti eelmise kümnendi lõpul Lissaboni lepinguga ja mis jõustusid 2009. aastal. Lissaboni lepinguga muudeti Euroopa Liidu lepingut ja Euroopa Ühenduse asutamislepingut.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: