Riigiduuma kinnitas Vene seaduste ülimuslikkust rahvusvaheliste lepete suhtes

Vene Riigiduuma plenaaristungite saal.
Vene Riigiduuma plenaaristungite saal. Autor/allikas: SCANPIX / TASS

Vene Riigiduuma kiitis kolmapäeval heaks seaduse, millega kinnitatakse Venemaa seaduste ülimuslikkust rahvusvaheliste lepete ning rahvusvaheliste organisatsioonide otsuste suhtes, kui need juhtuvad olema vastuolus Venemaa põhiseadusega.

Seaduse heakskiitmine toob eeldatavasti kaasa Venemaa inimõiguslaste mure, kuna iga aasta pöördub sadu venelasi Euroopa Inimõiguste Kohtusse, kuna leiavad, et kodumaal on nende õigusi rikutud.

Kolmapäeval läbis president Vladimir Putini esitatud seaduseelnõu riigiduumas kolmanda lugemise. Riigiduuma avaldatud pressiteate kohaselt sätestab uus seaduse, et "riikidevaheliste kogude otsused, mis on vastuolus Vene Föderatsiooni konstitutsiooniga, ei kuulu Venemaal täitmisele".

Jõustumiseks peab riigiduuma heakskiidu saanud seadus nüüd saama ka parlamendi ülemkoja föderatsiooninõukogu heakskiidu ning president Putini allkirja. Kuid neist ei ole eeldada, et seaduse sisu kuidagi muudetakse, tõdes Reuters.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov kinnitas siiski, et kõik rahvusvaheliste kokkulepete raames Venemaa võetud kohustused jäävad jõusse ning Venemaa on jätkuvalt pühendunud rahvusvahelise õiguse järgmisele.

Putin esitas esmakordselt sellekohase idee tänavu jaanuaris peetud kõnes olukorrast riigis.

Venemaa kodanikud andsid tänavu oma heakskiidu mitmetele Putini esitatud põhiseaduse muudatustele, mis lubavad tal taas kaks korda riigipeaks kandideerida, kui tema praegune ametiaeg 2024. aastal täis saab.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: