Hiiumaa spordikeskus ei saa riigilt lisaraha

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Hiiumaa uue spordikeskuse arhitektuurikonkursi võidutöö Mardikas. Autor/allikas: (ERR)

Kultuuriministeerium ei näe praegu võimalust eraldada kaks miljonit eurot lisaraha Hiiumaa spordikeskuse ehitamiseks, mida taotles vallavalitsus.

Hiiumaa vallavanema asetäitja Toomas Rõhu esitas 27. aprillil taotluse peaministrile, riigihalduse ministrile, rahandusministeeriumile ja kultuuriministeeriumile, et saada täiendavalt kaks miljonit eurot Hiiumaa spordihoone ehituse rahastamiseks.

Hiiumaa on ainuke maakond Eestis, kus seni puudub kaasaegne spordikeskus. Maakonna uue spordikeskuse arhitektuurikonkurssi võitis 2018. aastal OÜ Molumba ideekavand nimega Mardikas.

Spordikeskus projekteeriti selliselt, et seda saaks ehitada kahes etapis – esimeses etapis ehitatakse pallimängude saal, kergejõustiku- ja rühmatreeningute osad, jõusaal ja noortekeskus ning teises etapis tennisehall.

Taotluses toodi välja, et Hiiumaal ehitamise tavakuludega kaasneva nn. saarelise koefitsiendi tõttu on otstarbekas ehitada kogu spordikeskus valmis üheaegselt. Hankes on ette nähtud võimalus, et teise etapi ehituseks sõlmitakse leping rahastuse saamisel esimese etapi võitjaga ning ehitus saaks jätkuda kohe peale esimese etapi valmimist. Teise etapi ehk tennisehalli ehitus ja valmimine on oluline, kuna see on osa hoone terviklikkusest ja on hoone majandamisel oluline osa.

Hiiumaa vallavalitsus viis 2019. aasta lõpus läbi ehitushanke, ent lepingut selle tulemusel ei sündinud. Projektis tehti kärpeid, et saada ehitusmaksumust väiksemaks ning kuulutati välja uus riigihange, mille tähtaeg oli 18. mail. Hankele saabus neli pakkumist, praegu on hange hindamisel.

Spordihoone kogumaksumus on 8,15 miljonit eurot, teise etapi maksumus on 2,15 miljonit eurot. Hiiumaa vallavalitsusel selleks raha pole ning seetõttu taotletakse riigilt kaks miljonit eurot. Spordikeskus saaks valmis järgmisel aastal. Koroonakriisi arvestades oleks spordihoone ehitustöödel ka majanduse elavdamise mõõde kriisist välja tulekuks, märgib vald kirjas.

Kultuuriminister Tõnis Lukas vastas taotlusele, et riigieelarvelisi võimalusi arvestades pole kultuuriministeeriumil praeguses olukorras võimalik eraldada lisaraha Hiiumaale nüüdisaegse spordikeskuse rajamise toetuseks. Samas kinnitas Lukas, et valitsus on Hiiumaa spordikeskuse rajamise olukorrast teadlik ning töötatakse selle nimel, et leida lisarahavõimalusi kriisijärgsete majandust elavdavate meetmete toel.

Toimetaja: Helen Heidemann

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: