Relvastatud rassismivastased protestisid Konföderatsiooni juhtide memoriaali ees

Meeleavaldus Stone Mountain'i  memoriaali juures.
Meeleavaldus Stone Mountain'i memoriaali juures. Autor/allikas: SVANPIX / AFP / GETTY IMAGES NORTH AMERICA

Valdavalt mustanahalised ja Reutersi hinnangul raskelt relvastatud rassismivastased meeleavaldajad marssisid laupäeval USA Georgia osariigis asuva lõunaosariikide Konföderatsiooni juhtide memoriaali juurde, mida kodanikõiguslased peavad rassistlikuks monumendiks.

Ameerika Ühendriikide iseseseisvuspäeval toimunud meeleavaldusel kandis enamus osalejaid näokatteid, musta värvi riideid ja paljud ka militaarstiilis rõivastust. Samuti olid paljudel kaasas relvad, mõnedel ka sellised, mida kasutatakse sõjaväes ning mitmetel olid üle õlgade padrunivööd. Protestijad möödusid vaikselt mööda jalgradu mäekülje sisse lõigatud hiiglaslikest bareljeefidest. Meeleavaldajatest suur osa olid mustanahalised, kuid oli ka teistest rassidest inimesi, nii mehi kui naisi.

Ühes meeleavaldusest tehtud videos on näha, kuidas protestijate üks juhte, kelle nime pole teada, hüüdis valjuhääldisse valgete ülemvõimu vastaseid loosungeid.

Stone Mountain'i memoriaalpargi tegevjuht John Bankhead kinnitas, et protestijad käitusid rahumeelselt ja korrektselt.

Stone Mountain memoriaalpark avati äsja pärast nädalatepikkust koroonakarantiini.

Memoriaal kujutab USA kodusõja aegse 11 lõunaosariigi konföderatsiooni presidenti Jefferson Davis ja kahte legendaarset kindralit Robert E. Lee'd ja Thomas "Stonewall" Jacksonit. Kalju sisse lõigatud bareljeefid on umbes 9-kordse maja kõrgused ja jalgpalliväljaku laiused.

President Donald Trump pidas iseseisvuspäeval kõne Rushmore'i mäe juures, millesse on lõigatud Ameerika Ühendriikidele aluse pannud George Washingtoni, Thomas Jeffersoni, Abraham Lincolni ja Teddy Roosevelti bareljeefid, öeldes, et USA-s on alanud halastamatu kampaania, mille eesmärk on riigi ajalugu kustutada ning kangelasi laimata.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: