Järgmise kolme aastaga avab uksed veel kümme riigigümnaasiumi

Tulevase Saaremaa riigigümnaasiumi kavand.
Tulevase Saaremaa riigigümnaasiumi kavand. Autor/allikas: ERR

Aastaks 2023 peab koolivõrgu programmi järgi Eestis tegutsema 24 riigigümnaasiumi. Järgmisena avavad uksed riigigümnaasiumid Saaremaal ja Tabasalus.

Saaremaa riigigümnaasium avatakse 1. septembril 2021 ning see on planeeritud kuni 540 õpilasele. Samal päeval alustab tegevust riigigümnaasium ka Harjumaal Harku vallas Tabasalus. Ka sealne kool on mõeldud kuni 540 õpilasele.

Põhikooli- ja gümnaasiumiseadusega kohustub riik pidama igas maakonnas vähemalt ühte gümnaasiumi. Lisaks Saaremaale on see praegu veel puudu Lääne-Virumaal. Rakveres on riigigümnaasium kavas avada 2022. aastal. Õppekohti saab ka seal olema kuni 540. Vastavalt kokkuleppele kaotatakse Rakvere munitsipaalkoolides selleks ajaks gümnaasiumiosa, samas jätkub gümnaasiumiõpe mujal maakonnas, näiteks Tapal ja Tamsalus.

Järvamaa riigigümnaasiumi uus hoone Paides on õppetööks kavas avada 2021. aastal. Hoones saab õppima asuda kuni 252 õpilast. Paides avas riigikool uksed juba 2016. aastal.

Tallinna kolme aastaga kolm riigikooli

Vaatamata sellele, et Tallinnas ja Harjumaal elab ligikaudu pool Eesti elanikkonnast, on Harju maakonnas seni avatud vaid üks riigigümnaasium, 2018. aasta sügisel Viimsis. Plaanis on avada veel kuus: kolm Harjumaal ja kolm Tallinnas.

Mustamäe riigigümnaasiumi arhitektuurikonkursi võidtöö Kuppelmaastik". Autor/allikas: RKAS/Arhitekt Must

Tallinnas avatakse esimene riigigümnaasium 2022. aastal Mustamäel. Aadressile Akadeemia tee 25 ehk Tallinna Tehnikaülikooli lähedale ehitatav kool on planeeritud 1080 õpilasele ning on reaalkallakuga.

Aastal 2023 peaks uksed avama keskkonnasuunitlusega riigigümnaasium Pelgulinnas Kolde puiestee 67a, mis on kavandatud lausa 1200 õpilasele. Samal aastal peaks õppetööd alustama ka Tallinna kesklinna Endla tänavale, rahvusraamatukogu kõrvale kerkiv riigikool. Tõnismäe riigigümnaasiumi nime kandma hakkav kool mahutab kuni 900 õpilast.

Harjumaal avatakse peale Tabasalu riigigümnaasium veel Saue vallas Laagris ning Rae vallas Jüris. Laagri riigikool teeb uksed lahti 2022. aasta sügisel, Jüri riigigümnaasium 2023. aastal.

Ida-Virumaal Narvas avavad 2023. aastal uksed korraga kaks riigigümnaasiumi, üks neist saab olema puhtalt eestikeelne. Neli aastat tagasi hinnati, et kahe riigigümnaasiumi rajamine Narva maksab umbes 10 miljonit eurot.

Käesoleva õppeaasta alguse ehk 1. septembri 2019 seisuga tegutseb üle Eesti 16 riigigümnaasiumit 13 maakonnas.

Esimene nn maakondlik gümnaasium, Viljandi gümnaasium, alustas tegevust 1. septembril 2012. Sellest aasta hiljem alustasid õppetööd Läänemaa ühisgümnaasium Haapsalu linnas ja Jõgevamaa gümnaasium Jõgeva linnas. 2015. aasta sügisel avasid uksed Jõhvi gümnaasium, Pärnu Koidula gümnaasium, Tartu Tamme gümnaasium ja Võru gümnaasium.

2016. aasta sügisel avasid uksed Põlva gümnaasium, Valga gümnaasium ning Hiiumaa gümnaasium ja 2018. aastal Rapla gümnaasium, Paide gümnaasium ja Viimsi gümnaasium.

Lisaks nendele tegutsevad riigigümnaasiumitena Nõo reaalgümnaasium (reaal- ja loodussuund), Noarootsi gümnaasium (rootsi keel ja Põhjamaade kultuur), Tallinna muusikakeskkool (1.-12.klass, muusikasuund) ja Narvas asuv keelekümbluskool Narva Vanalinna riigikool (1.-12.klass), mis on üleriigilise õpilaste vastuvõtuga gümnaasiumid.

Riigigümnaasiumite projekteerimiseks ja ehitamiseks tuleb 85 protsenti rahast Euroopa Liidu vahenditest, 15 protsenti lisab Eesti riik.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: