Tartu kaubanduskeskused plaanivad kõrgustesse laieneda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Tartu Kaubamaja Kinnisvara

Tartu kesklinna kaubanduskeskused püüdlevad kõrgustesse - Tartu Kaubamaja plaanib katusele terrassi, Kvartali keskus kaht lisakorrust. Kumbki ei rõhu lisanduvatele kaubanduspindadele, vaid pigem soovitakse ruumi juurde erinevateks teenusteks.

Tartu kesklinna kõige uuem kaubandushoone Kvartali avas oma uksed 2016. aastal. Kvartali omanikfirma Tartu tarbijate kooperatiivi juht Tarmo Punger rääkis ERR-ile, et juba siis, kui maja kavandati, oli näha, et iseenesest sobiks viiekorruselise hoone asemel piirkonda ka kõrgem hoone.

"Täna on Kvartali maja madalam nii ühel pool asuvast Hansa keskusest kui ka teisel pool asuvast Tasku keskusest. Aga kuna majanduskeskkond too hetk oli soodne, siis oli otstarbekam alustada kehtiva planeeringu alusel ehitustegevust, mistõttu Kvartal ongi täna natukene masajas ja matsakas," selgitas Punger.

Läinud nädalal algatas Tartu linnavalitsus detailplaneeringu, et kaaluda, kuidas sobiks Kvartali keskusele kaks lisakorrust. Praegune keskus paistab silma erinevate fassaadimaterjalidega, mistap paistab hoone tänavalt vaadates liigendatud. Tarmo Punger ütles, et lisakorrused tuleksid ülejäänud majast erinevad.

"Ei ole seda mitte lahendatud olemasoleva välisviimistluse ülespoole pikendamisega, vaid on lahendatud valgusküllase ruumi lisandumisena olemasolevale mahule peale, mis on suhteliselt läbipaistev, puittarindite ja kergemate lahenditega ehk mitte niivõrd kivine ja peaks õhtuvalguses mõjuma helendava osana olemasoleva hoone peal," kirjeldas Punger.

Ta lisas, et kaubanduspindu Kvartalisse juurde ei planeerita.

"Hoone perimeetris paiknevad büroo- ja teenuspinnad ja hoone siseosas, keskel paikneb kaubandus. Kuna see võimalik laiendus puudutab otseselt ainult seda perimeetrit, siis saab olema tegemist tulevikus kas teeninduspindade laiendamisega või on need büroopinnad, mida seal on ka just IT-valdkonna seisukohast päris palju. Seda on täna veel pisut vara prognoosida," rääkis ta.

Kvartalist üle tee asuv Tartu Kaubamaja sai oma lisakorruse detailplaneeringusse juba 2016. aastal. Läinud aasta sügisel tutvustas ettevõte ka eesootava arenduse eskiisi. Kaubamaja turundusjuht Piret Kull ütles, et oluline osa juurdeehitusest võiks olla linnaelanikele avatud terrass.

"Oleme leppinud sellega, et otsene tulu on seal veidi väiksem kui teistel pindadel. Aga panustame just sellesse, et inimesed tuleks siia aega veetma. Et katusekorrusest saaks oluline punkt, kust kõik sooviks läbi käia ja heita linnale vaade. Suurem osa sellest on ikkagi teenused, toitlustus ja meelelahutusvaldkond ning pigem vähem kaubandust," selgitas Kull.

Ta lisas, et selle aasta jooksul loodab Kaubamaja selgeks saada, mida täpselt ja kellele ehitada. Millal täpselt külalisi katusele oodatakse, Kull veel lubama ei hakka.

"Töö selles suunas käib hoogsalt ja kolm-neli aastat, umbes selles raamistikus tahaks edasi liikuda," ütles ta.

Kiiret pole ka Kvartali keskuse arendajal. Tarmo Punger ütles, et lähiajal suurt majandusedu kellelegi ei paista ning sestap algatati ka Kvartali planeering pigem tulevikku vaadates.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: