Kohus: prokuröril on õigus Trumpi maksudeklaratsioone näha

{{1594307160000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/REUTERS/Leah Millis

USA ülemkohus otsustas, et New Yorgi ringkonnaprokurör võib näha president Donald Trumpi maksudeklaratsioone.

Häältega 7-2 vastuvõetud otsuses öeldi, et presidendil pole kriminaaljuurdlusest absoluutset puutumatust.

"200 aastat tagasi otsustas meie kohtu väljapaistev jurist, et mitte ükski kodanik, isegi mitte president, pole kategooriliselt kõrgemal üldisest kohustusest esitada tõendeid, kui seda nõuab kriminaalmenetlus," teatas kohus. "Täna me kinnitame seda põhimõtet."

Manhattani ringkonna demokraadist prokurör Cyrus Vance nõudis kaheksa aasta jagu presidendi maksuandmeid seoses vaikimisrahaga, mida väidetavalt maksti pornostaarile Stormy Daniels.

Trumpi advokaadid väitsid, et presidendil on kriminaaljuurdlusest puutumatus.

Vance ütles, et kohtuotsus on tohutu võit riigi õigussüsteemile ja selle alusprintsiibile, et mitte keegi, isegi president, pole seadusest kõrgemal.

"Meie juurdlus, mis selle kohtuasja tõttu pea aasta võrra edasi lükkus, jätkub, juhindatuna vandemeeste kogu pühalikust kohustusest järgida seadusi ja fakte, kuhu iganes need juhatavad," ütles Vance.

Ülemkohus langetas ka teise otsuse kohtuasjas, mis puudutab demokraatide juhitud kongressikomiteede nõudmist saada ligi Trumpi maksuandmetele. Selle asjas otsustas kohus häältega 7-2 saata küsimus tagasi madalama astme kohtusse, mis on osaline võit Trumpi jaoks.

Trumpi sõnul ei ole ta midagi valesti teinud ning tema maksuasjade uurimine on nõiajaht. Trump on öelnud, et kongressi nõudmised esitati tema ahistamiseks, selleks, et tuhnida tema isiklikes rahaasjades, tema ettevõtetes ning presidendi ja tema pere eraasjades.

Ka neljapäeval nimetas Trump ülemkohtu otsust poliitiliseks nõiajahiks. "Nüüd pean ma jätkama võitlust korrumpeerunud New Yorgi vastu. Poliitiline nõiajaht!" kirjutas Trump suhtlusvõrgustikus Twitter.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: