Valge Maja kantseleiülema sõnul demokraadid Trumpi maksuandmeid ei saa

Donald Trump, taustal Mick Mulvaney.
Donald Trump, taustal Mick Mulvaney. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA demokraadid ei näe iialgi president Donald Trumpi maksudeklaratsioone, ütles Valge Maja kantseleiülema kohusetäitja Mick Mulvaney pühapäeval.

USA sisepoliitikas vahepeal vaibunud vaidlus Trumpi seniavaldamata maksudeklaratsioonide avaldamise ümber sai sel nädalal hoo taas sisse, kui esindajatekoja maksukomisjoni demokraadist juht Richard Neal palus maksuametil avaldada Trumpi isiklikud ning mõnede tema firmade maksudeklaratsioonid.

"Seda ei juhtu ja nad teavad seda," lausus Mulvaney usutluses telekanalile Fox News.

Neal, üks vaid kolmest kongressi ametnikust kes saab maksudeklaratsioone nõuda, palus Trumpi isiklikke ja mõnede tema firmade maksudeklaratsioone 2013-2018 aasta kohta. Ta andis maksuameti volinikule Charles Rettigile dokumentide koostamiseks seitse päeva ja seadis tähtajaks 10. aprilli.

Mulvaney sõnul on seaduses erandeid, mis lubavad kongresmenidel üksikisiku maksudeklaratsioone üle vaadata, aga "poliitiline atentaat pole üks nendest põhjustest".

Trump murdis seni kehtinud tava, kui otsustas presidendikandidaadina jätta oma maksudeklaratsioonid avaldamata.

Mulvaney üritas jätta muljet, nagu presidendi maksuasjad oleksid vana uudis. Tema hinnangul "menetleti seda juba valimistel" ning ameeriklased "valisid ta ametisse sellest hoolimata".

Trumpi sõnul ei avalda ta seda infot põhjusel, et tema maksuasjades käib audit. Ta kordas seda reedel USA-Mehhiko piiri külastades.

"Olen auditi all. Kui oled auditi all, siis sa ei tee seda," lausus Trump.

Maksuameti ametnike sõnul saavad maksumaksjad auditi ajal oma maksudeklaratsioone avaldada piiranguteta. Trump väitis pärast ametissesaamist 2018. aasta novembris, et tema maksuasjad on nii keerulised, et inimesed ei mõista nende sisu.

Kongresmen Neali sõnul näeb maksuameti poliitika ette kõikide ametisolevate presidentide ja asepresidentide maksudeklaratsiooni auditeerimise, "kuid selle programmi efektiivsuse kohta on teada vähe".

"Ameerika rahva nimel peab maksukomisjon kindlaks tegema, kas seda poliitikat järgitakse, ja kui seda tehakse, siis kas neid auditeid tehakse täielikult ja korralikult," lausus Neal Trumpi deklaratsioonide nõudmisest teatades.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: