EBS ehitab Tallinna kesklinna 30-korruselise kõrghoone

{{1594354080000 | amCalendar}}
Foto: EBS/Kontuur

Estonian Business Schooli juurdeehituse arhitektuurikonkursi võitis Arkkitehtitoimisto ALA OY töö. Kõrghoone ehitatakse Tallinna Lauteri ja Maakri tänava kõrghoonete piirkonda.

ALA arhitektide võidutöö näeb ette olemasoleva 6000-ruutmeetrise Lauteri tänava õppehoone 4500 ruutmeetri suurust juurdeehitust, mis ulatub kuni Lennuki tänavani. Uude EBS-i õppehoonesse tulevad auditooriumid, rühmatööruumid, erinevate ürituste korraldamiseks sobivad alad ja vaikse töö alad, teatas EBS.

Lauteri 3 kinnistu peahooneks saab 30-korruseline kõrghoone, kuhu laieneb ettevõtluskiirendi ja teadusmahukatele iduettevõtetele suunatud 4000-ruutmeetrine büroohotell. Selle kohale rajatakse peamiselt EBS-i õppuritele suunatud 5000-ruutmeetrine majutusblokk.

Hoone ülemistele korrustele (kokku 15 000 ruutmeetrit) tulevad korterid, mille müügituluga kaetakse suurem osa EBS-i õppe- ja ettevõtluskeskkonna laienduseks vajalikest investeeringutest.

"Kuna korterite peamine sihtgrupp on edukad ettevõtjad, siis loodame, et ka elanikud hakkavad kaasa lööma kooli kogukonnas õppurite, mentorite, külalisõppejõudude, tulevaste tööandjate ja ingelinvestoritena. ALA arhitektide ideekavand sobib hästi Maakri kvartalisse ning realiseeritud projekt saab olema oluline maamärk – äri- ja majandushariduse ning uue ettevõtluse kodu Tallinna südames," lausus EBS-i kantsler ja arhitektuurikonkursi žürii esimees Mart Habakuk.

Žürii hindas võidutöö tugevuseks torni lahendust, mis eristub linnaruumist, kuid on elegantse ja südalinnale sobiliku arhitektuuriga. "Rõdudega torni lihtne ja selge vorm on samas rikkalike nüanssidega, väga funktsionaalne ja heaks kontrastiks tehnitsistlikele klaashoonetele, mis Maakri piirkonnas täna domineerivad," selgitas žürii liige Indrek Allmann. Lisaks Indrek Allmannile kuulusid arhitektuurkonkursi žüriisse Viljar Arakas, Mart Kalm, Ignar Fjuk, Ülar Mark ja Mart Habakuk.

Arhitektide liidu asepresident Katrin Koov ütles "Aktuaalsele kaamerale", et kuigi konkursi võidutöö on arhitektuuriliselt viisakas, ei ole ta nõus, et hoone paigutus on linnaruumi sobiv. Koov tõi välja Olümpia hotelli vastu kavandatud kõrghooned, mis on paigutuselt paremini õnnestunud. Ta lisas, et rohkem tähelepanu vajab Maakri kvartal nii liikluslahenduste kui ka avaliku ruumi poolest.

"Oluline on tähelepanu pöörata ka majadevahelisele ruumile. Jälle see avalik ruum, mis näiteks Swisshoteli ümbruses, ma leian, ei ole üldse õnnestunud. Seal taga jalakäijana liikuda on täiesti kafkalik tunne, et sa oled kuhugi inimvaenulikku keskkonda ära eksinud. Ei saa lihtsalt vaadata siluetti ja eemalt visuaali hinnata, vaid seda peab vaatama ka koos avaliku ruumi või ümbritseva keskkonnaga, mis sinna majade vahele tekib," selgitas Koov.

Projekteerimistöödega alustatakse peale seda, kui on kehtestatud Lauteri 3 detailplaneering, teatas EBS.

Kui detailplaneering saab linnavalitsuselt heakskiidu, loodab Habakuk, et hoone valmib aastaks 2025.

Arhitektuurikonkursil soovis osaleda 37 bürood ja büroode konsortsiumi, kellest žürii valis välja 7. Võidutööd premeeriti 8000 euroga.

Estonian Business School (EBS) on Eesti eraülikool, mis tegutseb Tallinnas ja Helsinkis. Ülikoolis õpib bakalaureuse-, magistri- ning doktoriõppe tasemel kokku 1400 üliõpilast, sealhulgas üle 300 Soome kodaniku. EBS-i gruppi kuulub ka 120 õpilasega gümnaasium.

EBS-i uue kõrghoone eskiis. Autor/allikas: EBS/Kontuur

 

Abilinnapea liiklusolukorra halvenemist ei näe

Maakri kvartalisse kavandatakse veel üht kõrghoonet. Seda kavandab Eesti Evangeelne Luteri Kirik.

Hoonestustiheduse tõttu tekib oht, et piirkond autostub. Abilinnapea Andrei Novikovi sõnul on tegemist kesklinnaga, kus auto ei ole sama oodatud kui mujal Tallinnas.

Arendajatele kehtestab linnavalitsus parkimiskohtadele maksimaalse piirangu.

"Me jooksvalt teeme muudatusi ühistranspordivõrgus, kuid tulenevalt Maakri kvartali arendustest üldiselt ühistranspordil küll probleeme ei peaks olema. Kõik Tallinna ühistranspordivõrgu erinevad liinid jooksevad kesklinna kokku," ütles Novikov.

Toimetaja: Marko Tooming, Merili Nael, Joakim Klementi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: