Põhja-Makedoonias toimuvad esimesed parlamendivalimised pärast nimemuutust

Foto: SCANPIX/AFP PHOTO/Robert Atanasovski

Põhja-Makedoonias toimuvad esimesed parlamendivalimised pärast seda, kui riik nõustus oma nime muutma. Tegemist on erakorraliste valimistega, mis oleks pidanud algselt toimuma aprillis, kuid koroonapandeemia tõttu edasi lükati.

Tasavägistel valimistel on vastamisi ekspeaminister Zoran Zaevi juhitavad sotsiaaldemokraadid ning Hristijan Mickoski rahvuslik Demokraatlik Partei Makedoonia Rahvusliku Ühtsuse Eest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Jaanuaris astus Zaev peaministrikohalt tagasi, kuna oli pettunud Euroopa Liidus, mis lükkas liitumiskõnelused edasi, ehkki riik oli Kreeka nõudmisel lõpuks nime muutnud. Zaev oli Põhja-Makedoonia Euroopa Liidu kursile viimiseks pannud mängu kogu oma poliitilise kapitali. Nüüd süüdistasid rahvuslased teda, et ta on maha müünud rahvusliku identiteedi, ja omad toetajad nägid, et mees ei suuda lubadusi täita.

Märtsis andis Euroopa Liit siiski kõnelusteks rohelise tule, kuid riik on endiselt ootel.

"Tõttöelda on need valimised väga erinevad kõigist varasematest, kuid nad ei ole vähem tähtsad. Need on olulised, kuna nende valimiste tulemused annavad meile teada, kus asume ja kuhu järgmise nelja aasta jooksul läheme ja milline elu meid nelja järgmise aasta jooksul ootab," kõneles Zaev.

"Täna on see päev, mil inimesed ütlevad selgelt välja oma arvamuse. Täna on see päev, mil võidavad uued suunad. Inimesed tulevad massiliselt valimisjaoskondadesse ja meie tähelepanekute kohaselt näib, et nad on valmis suurteks muudatusteks, mis saavad alguse täna, 15. juulil," rääkis Mickoski.

Vahepeal on tulnud ootamatu tegijana mängu ka veel koroonaviirus. Suhtarvu poolest on Põhja-Makedoonia nakatunute arvu poolest Lääne-Balkani riikide seas kõige kehvemas seisus.

Valimistel on maskikandmine kohustuslik ja inimestel tuleb hoida kahemeetrist vahemaad.

"Ma ei looda midagi. Näete ju seda ülemaailmset kriisi. Mida meil siin loota on Nad lubasid, et suurendavad pensione, kuid ma kahtlen selles. Nad kõik lubavad igasuguseid asju, kuid küsimuste küsimus on, kas nad neid lubadusi ka täidavad," rääkis valija Vlada Cvetkovic.

"Nii nagu need asjad praegu on, nad ei tööta. Midagi peab meie riigis muutuma - majandus, et noored saaks jääda meie riiki, paljud asjad, tervisesüsteem ja üldse kõik. Nii et midagi peab muutuma, eeskätt majandus, et noored saaks siia jääda," ütles valimas käinud Verica Nikolova.

Enamust ei ennustata ei Zorani sotsiaaldemokraatidele ega rahvuslastele, mis tähendab, et ees ootavad keerukad koalitsioonikõnelused ja kaalukeeleks saab albaanlasi esindav Demokraatlik Integratsiooniliit, mis nõuab endale sotside ja rahvuslaste meelehärmiks peaministriportfelli.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: