Tallinna kaudu põgenenud austerlane on nüüd väidetavalt Vene luure kaitse all

Ettevõtte Wirecard peakorter Müncenis.
Ettevõtte Wirecard peakorter Müncenis. Autor/allikas: SCANPIX / www.imago-images.de

Saksa finantstehnoloogia ettevõtte Wirecard üks juhte Jan Marsalek, kes kadus avalikkusest pärast kahe miljardi eurose augu leidmist firma bilansis, on pärast väidetavat Tallinna kaudu Valgevenesse põgenemist jõudnud Venemaale, kus ta on Vene luureasutuste kaitse all, väidab meedia.

Saksa ärileht Handelsblatt teatas esmaspäeval oma allikatele tuginedes, et Marsalek viidi Valgevenest edasi Venemaale, kuna kahe riigi vahel kasvavad poliitilised pinged. Austria kodakondsusega Marsalek peatub nüüd Vene sõjaväeluure (GRU) kaitse all ühes eramajas Moskvas, kirjutas Vene sõltumatu meedia väljaanne Meduza.io.

Handelsblatti andmeil olevat Marsalek kandnud ka märkimisväärseid summasid Bitcoini krüptorahas Dubaist, kus Wirecard samuti tegutses, Venemaale.

Audiitorid avastasid tänavu juunis, et Wirecardi kontodel on puudu ligi kahe miljardi eruro ulatuses vahendeid ning Saksa politsei vahistas pisut hiljem ettevõtte tegevjuhi ning mitmed teised ettevõtte tippjuhtkonna töötajad astusid tagasi. Marsalek, kes oli ettevõtte tähtsuselt teine juht (COO) väitis oma kollegidele, et leiab kadunud raha ja pühib endalt kahtlustused. Selle asemel ta kadus ning ta on juhtumis ühe peamise kahtlusalusena tagaotsitavaks kuulutatud.

Marsalekit kahtlustatakse ka koostöös Vene luureasutustega. Lõppeval kümnendil, kui ta töötas Wirecardi Aasia üksuse juhina, külastas ta Venemaad rohkem kui 60 korral, kasutades esinevaid Austria passe. Ta on uhkeldanud ka sellega, et külastas Vene sõjaväelasi Süürias Palmyra linnas kohe pärast selle vabastamist ISIS-e käest. Ka Venemaa Föderaalne Julgeolekuteenistus (FSB) on ilmutanud tema suhtes huvi.

Rahvusvahelise uurimisrühma Bellingcat ning meediaväljaannete The Insider ja Der Spiegel ühine uurimine annab alust arvata, et Wirecardi kaudu võidi rahastada Vene erasõjafirmade nagu Wagner tegevust Aafrikas. Marsalek koordineeris väidetavalt projekte Liibüas, kus tema nõunik oli Venemaa Araabia- ekspert, kellel olid arvatavalt sidemed Vene sõjaväeluurega.

Bellingcat avaldas pühapäeval pikema ülevaate sellest, kuidas Marsalek ilmselt Saksamaalt Tallinna kaudu eralennukil Valgevenesse põgenes.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: