WSJ: Merkel soovitas hiinlastel Wirecardiga äri teha

Angela Merkel.
Angela Merkel. Autor/allikas: SCANPIX/EPA

Saksamaa kantsler Angela Merkel tegi skandaalidesse sattunud ettevõtte heaks lobitööd mullu sügisel Hiina visiidil, kuigi tema nõuandjad olid juba toona teadlikud "ebakorrapäradest" Wirecardi tegevuses, kirjutab Wall Street Journal.

Saksa prokurörid ütlesid teisipäeval, et vahistasid Wirecardi endise tegevjuhi ning kaks juhatuse liiget äripettuse eest, lisades, et uurijate sõnul tehti kelmusi juba 2015. aastal.

Merkel võttis 2019. aasta septembris Hiina visiidil teemaks Wirecardi plaanid osta Pekingis asuv AllScore Payment Systems. Kaks kuud peale Merkel visiiti teatas Wirecard ligigkaudu 100 miljoni euro suurusest tehingust, millega omandatakse järk-järgult AllScore.

Merkel esindaja kinnitas, et kantsler rääkis hiinlastega Wirecardi ostuplaanidest, kuid ei täpsustanud, kellega ning miks Wirecard üldse teemaks tuli. Samas möönis esindaja, et Wirecardi lobist oli rääkinud Merkel majandusnõunikuga plaanitavast AllScore`i tehingust ning et Wirecardil oleks vaja Hiina võimudelt tehingule heakskiitu.

Esindaja sõnul ei teadnud Merkel toona Wirecardi probleemidest ning et Saksa ettevõtete huvide esindamine on kantsleri jaoks tavaline praktika.

Samas oli Saksa majandusministeerium juba kaks nädalat enne Hiina visiiti teatanud kantsleri esindajatele, et Saksa finantsinspektsioon uurib Wirecardi tegevust, kirjutab Wall Street Journal. Vastav info saadeti teiste hulgas Merkeli majandusnõunikule Lars-Hendrik Röllerile, kui too kohtus Wirecardi finantsjuhi Alexander von Knoopiga. Sellel kohtumisel teataski Wirecard Röllerile oma äriplaanidest Aasias.

Wirecard läks tänavu juunis pankrotti, pärast seda kui oli tunnistanud, et firma arvetelt kadunud 1,9 miljardit eurot tõenäoliselt ei eksisteerinudki. Audiitorite sõnul nägi asi välja "keeruka pettusena".

Saksa rahandusminister Olaf Scholz peab minema 29. juulil parlamendi komisjoni ette selgitama Wirecardi põhjaminemise asjaolusid. Karmi kriitikat on saanud ka Schulzi alluvusse kuuluv Saksa finantsjärelevalveamet (BaFin). Schulz ise on nimetanud Wirecardi skanaali pretsedendituks.

Opositsioon on Saksamaal kasutamas Wirecardi valitsusele surve avaldamiseks ning opositsiooni saadikud nõuavad parlamendis uurimise algatamist.

AllScore, mille Wirecard omandas, sattus ise Hiinas raskustesse, kui Hiina keskpank trahvis neid korduvate rikkumiste eest.

Saksa meedia on kajastanud, et Wirecardi endine asejuht (COO) Jan Marsalek, keda Saksa prokurörid taga otsivad, on põgenenud Venemaale.

Majandusleht Handelsblatt kirjutas viitega anonüümsetele allikatele, et Marsalek elab Moskvast läände jääval kinnistul Vene sõjaväeluure GRU järelevalve all.

Saksa ja Vene valitsus on keeldunud asja kommenteerimast.

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: Waal Street Journal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: