Prantsuse ekspeaminister asub Vene naftafirma teenistusse

Francois Fillon
Francois Fillon Autor/allikas: SCANPIX / TASS

Prantsusmaa endine peaminister François Fillon asub tõenäoliselt tööle Venemaa riikliku naftafirma Zarubežneft nõukogus, selgub Vene valitsuse reedel avaldatud ametlikust teatest. Tegemist on järjekordse Lääne-Euroopa tipp-poliitikuga, kes Venemaa palgale läheb.

Fillon juhtis Prantsuse valitsust aastatel 2007 - 2012, tema töölehakkamine Zarubežneftis ei ole siiski veel lõplikult kinnitatud ning temaga koos mainiti teates ka teisi kandidaate, märkis väljaanne EUobserver.com.

Zarubežneft tegeleb fossiilsete kütuste ammutamisega Alžeerias, Süürias ja Kuubal.

Filloni nimetatakse teates konsultatsioonifirma Apteras juhina. Endist tipp-poliitikut nähti ka eelmisel nädalal Venemaa suurimal välisinvestoritele mõeldud majanduskonverentsil, Peterburi majandusfoorumil. Samas peaks Venemaa piirid prantslastele suletud olema, märkis Prantsuse ajaleht Le Monde. Lehe teatel olevat Fillon nimetanud Venemaa suhtes kehtestatud sanktsioone rumalateks ja seadusevastasteks.

Endise paremtsentisti Filloni uut võimalikku ametikohta kritiseerisid Prantsuse vasakpoolsed ja liberaalsed poliitikud .

"Raha määndab kõik, korrumpeerib ka inimeste südametunnistuse," ütles Prantsuse Sotsialistliku partei esimees Olivier Faure.

"Kas te kujutaksite ette, et kindral Charles de Gaulle läheks Vene riigi teenistusse?" küsis liberaalse erakonna juhtliige, Euroopa Parlamendi Uueneva Euroopa fraktsiooni kuuluv Nathalie Loiseau.

Fillon on juba varem oma maine määrinud, kui tabati riigi raha suunamiselt fiktiivsete töökohtade kaudu oma sugulastele ning selle eest 2020. aastal süüdi mõisteti. Kui ta veel peaministri ametis oli, töötas ta Venemaa suhtes sanktsioonide kehtestamise vastu, märkis EUobserver.

Kuulsaim Euroopa juhtiv poliitik, kes Venemaa palgale on läinud, on Saksamaa endine kantsler Gerhard Schröder, kes töötab Vene riikliku gaasifirma Gazprom lobistina. Kuid Venemaa kasuks töötavad ka mitmed Austria ekspoliitikud - kaasaarvatud ekskantslerid Christian Kern ja Wolfgang Schüssel, endine välisminister Karin Kneissl ja endine rahandusminister Jörg Schelling.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: