Eesmaa ja Seeder hoiduvad uiguuride teemal Hiina kritiseerimisest

Arvatavalt uiguuride kinnipidamiseks kasutatav laager Xinjiangis.
Arvatavalt uiguuride kinnipidamiseks kasutatav laager Xinjiangis. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Riigikogu väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa (KE) ja erakonna Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder hoiduvad Hiina kritiseerimisest seoses riigi tegevusega uiguuride vastu.

Kui ERR küsis Eesmaalt uiguuride olukorra kohta, hoidus väliskomisjoni esimees teemat sisuliselt kommenteerimast. "Tähtis on, et Euroopa Liit oleks ühtne Hiina-poliitikas ja sellest piisab," lausus Eesmaa.

ERR loetles Eesmaale tegusid, mida Hiina inimõigusorganisatsioonide ning Läände põgenenud uiguuride sõnul Xinjiangi provintsis teeb. Nende sõnul seal elavaid uiguure piinatakse, näljutatakse, vägistatakse ja steriliseeritakse, et nende rahvuslik identiteet hävitada. Väidetavalt hoitakse laagrites miljonit uiguuri, et neid ümber kasvatada.

Reformierakonna esimees Kaja Kallas võrdles sel kolmapäeval ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast" Hiina tegevust holokaustiga.

"Jah, ma panin seda seda lausungit tähele. Ega Hiinaga ju tegelevad kõik riigid maailmas, kaasa arvatud kõik Euroopa Liitu kuuluvad riigid. Välisministrid käivad pidevalt koos, muuhulgas arutades ka Hiina ja ka Hongkongi küsimust. Nii et see ongi see tase. Kahtlemata me taunime alati, kui tehakse midagi sellist Hiina poolt või ükskõik millise riigi poolt, mis on rahvaste enesemääramisõiguse ja demokraatliku elu vastane, see on selge," kommenteeris Eesmaa.

Reedel liitus Eesmaa kümne Euroopa Liidu riigi parlamendi väliskomisjoni ühisavaldusega, milles väljendavad muret ja pettumust Hiina Rahvavabariigi hiljutise otsuse üle kehtestada Hongkongi elanike nõusolekuta Hongkongi erihalduspiirkonnas Hiina Rahvavabariigi seadus riikliku julgeoleku tagamise kohta.

Ka uiguuride kohta küsides viitas Eesmaa reedel vastu võetud ühisavaldusele, kuigi uiguuride küsimust see ühisavaldus ei puuduta. "Võimalik, et me uiguuride suhtes võtame vastu samasuguse avalduse lähemas tulevikus, aga praegu sellega me piirdume," ütles Eesmaa.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles reedel Vikerraadio saates "Uudis +" uiguuride olukorda ja teisi Hiinaga seotud teemasid kommenteerides, et olukord ei ole must-valge.

"Siin ei ole kindlasti must-valget vastust ja must-valget poliitikat Eesti kindlasti ka rakendada ei saa. Maailm on väga keeruline oma erinevates suhetes ja Eesti on väike riik, nii et me vältimatult peame suhtlema Hiinaga kahepoolselt, see tähendab meie omavahelisi otsesuhteid. See on ka Eesti riigi huvides," ütles Seeder.

Seederi sõnul tuleb Hiinaga rakendada tarka diplomaatiat.

"Hiina on maailma üliriik, kes mõjutab maailma majandust väga oluliselt, kes mõjutab maailma poliitikat väga oluliselt, kes on suur sõjaline võim. Aga samas me väga hästi saame ka aru, et Hiinas inimõiguste rakendamise, nende jälgimisega on väga suuri probleeme olnud, on praegu ja on ka tulevikus, nii et siin ei maksa olla sinisilmne ja luua endale illusioone. Me peame väikeriigina olema moraalne majakas. Eesti võti on ikkagi usaldus, usaldusväärsus ja juhtimine tähelepanu just nimelt rahvusvahelise õiguse ja nende reeglite jälgimisele. Meie peame väikeriigina seda poliitikat püüdma ellu viia ka suhetes suurtega. Tuleb ka niisuguseid moraalseid küsimusi ja inimõiguste küsimusi tõstatada suhetes Hiinaga, sellest me ei pääse, aga samal ajal kindlasti kasutama võimalust suhelda läbi Euroopa Liidu ja koostöös oma liitlastega," kommenteeris Seeder.

Inimõigusorganisatsioonide ning Läände põgenenud uiguuride väitel on Hiina käivitanud riigi loodeosas Xinjiangi provintsis kampaania, mille käigus seal elavaid uiguure piinatakse, näljutatakse, vägistatakse ja steriliseeritakse, et nende rahvuslik identiteet hävitada. Väidetavalt hoitakse vangilaagrites miljonit uiguuri, et neid Hiina väitel islamiäärmuslusest ümber kasvatada.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: