Taiwan avab Leedus oma esinduse

{{1626783360000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP

Taiwan, mida kompartei juhitud Hiina Rahvavabariik peab oma lahkulöönud provintsiks ning mida enamus maailma riike Pekingi surve tõttu riigina ei tunnusta, avab Leedus oma esinduse.

"Teatame uhkusega Taiwani esindaja büroo avamisest Leedus," kirjutas Taiwani välisminister Joseph Wu teisipäeval Twitteris.

Ministri sõnul näitab esinduse avamine tõelist edasiminekut kahepoolsetes suhetes ning Taiwani edu tema püüdlustes süvendada ja laiendada oma suhteid Euroopa Liidu riikidega ning laiemalt Euroopas.

Taiwani esinduse avamist tervitas ka Leedu välisministeerium, mis kirjutas Twitteris, et esindus aitab kaasa kahe rahva ärisidemete ja reisimise ning sõbraliku koostöö edendamisele.

Leedu välisministeeriumi pressiteate kohaselt alustab Taiwani esindus tööd nii pea, kui selle juht Leedusse jõuab, eeldatavasti juba sel suvel.

"Leedu on huvitatud koostöö arendamisest Taiwaniga erinevates valdkondades, pannes erilist rõhku majandusuhetele ja kultuurialastele sidemetele. Taiwani esindus Vilniuses panustab kahtlematult kontaktide tihendamisse leedulaste ja taiwanlaste vahel ning paremasse vastastikusesse mõistmisse," öeldakse Leedu välisministeeriumi avalduses.

Samas teatas Leedu, et kavatseb oma kaubandusesinduse Taiwani pealinnas Taipeis avada sel sügisel. See samm astutakse kooskõlas valitsuse seatud eesmärgiga mitmekesistada Leedu eksporditurge ning otsida uusi partnereid India ja Vaikse ookeani regiooni demokraatlike riikide seas.

Taiwani esinduse avamist Leedus toetab tugevasti USA. Hiina aga hoiatas Leedut ühe Hiina põhimõtte vastu eksimise eest. Hiina peab Taiwani oma mässuliseks provintsiks ning taunib kõiki katseid Taiwani iseseisva riigina tunnustada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Hiina on kindlalt vastu igasugusele ametlikule suhtlusele Taiwani ja Hiinaga diplomaatilistes sidemetes olevate riikide vahel. Me taunime nende riikide tegevust, kes hoolimata diplomaatilisest suhtlusest Hiinaga, lubavad Taiwanil avada nn esindusi. Me kutsume Leedut tagasi pöörduma ühe Hiina põhimõtte juurde, mis peab olema meie diplomaatiliste suhete tingimus," kommenteeris Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Zhao Lijian.

Taiwanil. ametliku nimega Hiina Vabariigil, on 74 maailma riigis oma esindused, sealhulgas ka 18 Euroopa Liidu riigis, märkis Leedu välisministeerium. Taiwanil on praegu oma esindaja Riias, kes katab kõiki kolme Balti riiki, lisati teates.

Leedus eelmise aasta lõpus ametisse astunud valitsuse programm paneb suurt rõhku poliitiliste ja majandussuhete edendamisele Ida-Aasia demokraatiatega, teiste seas kindlasti ka Taiwaniga.

Eesti välisministeeriumi pressiesindaja ütles teisipäeval ERR-ile, et nemad ei ole Taiwanilt Tallinnas esinduse avamiseks taotlust saanud.

 

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: