Ginter: eraisiku õigus olla unustatud ei trumpa alati üle ühiskonna õigust mäletada

Foto: Siim Lõvi /ERR

Saksamaa ülemkohus võttis vastu otsuse, et eraisikutel pole alati õigust paluda otsingumootoritel enda kohta käiv vana teave kustutada, sest ühe inimese õigused ei saa alati teiste omi üle trumbata, rääkis advokaat ja Tartu Ülikooli Euroopa õiguse dotsent Carri Ginter.

Ginter ütles Vikerraadio saates "Uudis +", et konkreetses Saksamaa kohtuvaidluses oli sisuliselt neli huvigruppi.

Ginteri sõnul olid esimeseks eraisikud, kes tahavad oma andmete kustutamist, teiseks ajakirjanikud ja meediaväljaanded, kes tahavad oma töös infot kasutada ja sarnaselt neile ka tavainimesed, kes soovivad seda sama infot tarbida. Viimase grupina tõi Ginter välja aga konkreetselt Google'i.

"Ühe õigused automaatselt ei trumpa teiste omi, vaid vastupidi, nende kõikide õigusi tuleb tasakaalustada ja selle põhjal teha otsus, kas kustutada või mitte," ütles Ginter.

Advokaat sõnas, et see vaidlus ei ole veel lõppenud, sest see kaevati edasi Euroopa inimõiguste kohtusse.

Ginter lisas, et on ohtlik otsingumootoritele panna ülesandeks ühiskondliku moraali eest vastutamine, kuid riigid üksi ei suuda kõike internetis levivat informatsiooni hoomata.

Kohtulahendite muutmine masinloetamatuks pole Eesti õigussüsteemile kasulik

Samas laieneb teema ka Eestisse, sõnas Ginter ja tõi näiteks, et paljud inimesed eeldavad, et kui nende karistus on registrist kustunud, siis peab ka sellega seonduv muu teave kaduma.

"Väga oluline on see, mida inimene teeb praegu, kas tema tegevus on ühiskonnas oluline või nõuab usaldust," selgitas Ginter põhjust, miks teatud juhtudel peab inimese nimi siiski otsingumootorite kaudu leitavaks jääma.

"See masinloetavuse näide kohtulahenditel on minu arvates kurb, sest me oleme just tegemas suuri edasiminekuid õigusemõistmise kvaliteedis," ütles Ginter.

Advokaat selgitas, et Riigi Teatajast saab mugavalt üles leida, kuidas on varem sarnased juhtumid lahendusi saanud ning see hoiab kokku aega ja teeb kogu õigusemõistmise efektiivsemaks. Uus muudatus aga raskendaks kogu protsessi, ütles Ginter.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: