Saksa ülemkohus tunnistas Euroopa Keskpanga võlakirjade ostu ebaseaduslikuks

{{1588670400000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP / ULI DECK

Saksa keskpank peab lõpetama valitsuste võlakirjade ostu Euroopa Keskpanga (ECB) käivitatud majanduse stimuleerimise programmi raames, kuna see ei vasta Euroopa Liidu reeglitele, leidis Saksamaa konstitutsioonikohus teisipäeval.

ECB poolt 2015. aastal käivitatud varaostuprogramm, mille eesmärgiks oli uue raha toomine turgudele, algas 2015. aastal, Saksa ülemkohtusse esitati selle kohta kaebus 2017. aastal, mille suhtes Karlsruhes asuv kohus nüüd oma otsuse tegi.

Kohtunikud leidsid häältega seitse poolt ja üks vastu, et Euroopa Keskpank peab oma 2,7 triljoni euro suuruse võlakirjaostu programmi kolme kuuga reeglitega kooskõlla viima, vastasel juhul ei tohi Saksa Bundesbank selles enam osaleda.

Saksa kõrgeima kohtu otsus on löögiks ECB varaostuprogrammile (Public Sector Purchase Programme, PSPP), mille toel on eurotsooni majandust turgutatud mitme kriisi vältel. Otsus tõotab uut vastasseisu Euroopa Keskpanga ja selle suurima osalise, Saksamaa vahel.

Karlsruhe kohtunikud leidsid samas, et nende otsus ei puudutab ECB aprillis kokku lepitud skeemi, millega asutakse toetama 750 miljardi euroga koroonakriisist räsitud eurotsooni majandusi.

Kohtuotsus seab piirangud Bundesbanki osalusele PSPP-s, mis moodustab praegu alla veerandi Euroopa Keskpanga igakuisest võlakirjaostude mahust.

"Seega ei peaks Bundesbank enam osalema ECB sel teemal tehtud otsustes senikaua, kuni Euroopa Keskpanga Nõukogu ei tee uut otsust, mis näitaks, et PSPP on proportsionaalsete majanduslike ja rahanduslike mõjudega," öeldakse konstitusioonikohtu otsuses.

Kohus leidis ka, et Saksa keskpank peab müüma juba ostetud võlakirjad, tehes seda siiski pikaajalise strateegia alusel ning müüki teiste eurotsooni riikidega kooskõlastades. Saksmaal oli aprilli lõpus PSPP raames ostetud kokku 533,9 miljardi euro väärtuses võlakirju.

Hispaanlasest liberaalne Euroopa Parlamendi saadik Luis Garicano leidis otsust kommenteerides, et see ohustab Euroopa Liidu institutsioonide tulevikku. "Ma olen väga mures otsuse pärast. Euroopa ei saa töötada, kui riikide konstitutsioonikohtud võivad teha ühepoolseid otsiseid... Oodake järge Ungari ja Poola konstitutsioonikohtutelt, kes võivad seda pretsedenti kasutada," kirjutas Garicano Twitteris.

Saksa konstitusioonikohtu otsus oli vastuseks EL-kriitiliste teadlaste kaebusele, kes leiavad, et Euroopa Keskpank on ületanud oma pädevuse, kui ostab liikmesriikide riikide võlakirju, rahastades sellega otseselt valitsusi.

Saksa kohtuotsus järgnes Euroopa Kohtu hiljutisele otsusele, mis leidis, et see skeem ei lähe vastuollu EL-i reeglitega ning on proportsionaalne.

Eesti Pank ei kommenteeri

Eesti Panga esindaja ütles teisipäeval ERR-ile, et ei soovi Saksa konstitutsioonikohtu otsust kommenteerida, andes siiski mõista, et pank võib oma hinnangu anda kolmapäeval, kui toimub keskpanga pressikonverents.

Ajalooline otsus

Advokaadibüroo Sorainen vandeadvokaat Carri Ginter kommenteeris oma Facebooki lehel, et Saksa konstitutsioonikohtu teisipäevane lahend on Euroopa Liidu ajaloos erakordse tähendusega.

"Laual on väga tõsised etteheited nii Euroopa Keskpanga kui ka Euroopa Kohtu töö kvaliteedile. Vaieldamatult on tegemist ajaloolise olukorraga, kus gigandid peavad pingsalt otsima sobivat lahendust edasiseks kooseluks," kirjutas Ginter.

Muu hulgas selgitas Ginter Saksa kohtu taolise praktika ajaloolist tausta. Nimelt ütlesid sakslased 1970-ndatel Solange I asjas, et seni, kuni Euroopa Liidu tasandil ei eksisteeri piisavat põhiõiguste kataloogi, jäävad nad valvama ka Euroopa Kohtu otsuste üle.

1980-ndate keskel ütlesid sakslased, et olukord põhiõigustega Euroopa Kohtus on piisavalt hea ning seni, kuni olukord ei halvene, nad enam ei sekku. "Ja nüüd 2020 tuli paras pauk," kirjutas Ginter.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: