USA, Eesti ja veel kuus riiki kutsusid Venemaad Lõuna-Osseetiast lahkuma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Gruusia ja Lõuna-Osseetia vaheline piirjoon.
Gruusia ja Lõuna-Osseetia vaheline piirjoon. Autor/allikas: REUTERS/SCANPIX

USA, Eesti ja veel kuus Euroopa riiki kutsusid Venemaad tõmbama oma vägesid välja Abhaasia ja Lõuna-Osseetia regioonidest ja lubama meditsiinilist evakuatsiooni ja humanitaarabi andmist koroonaviiruse pandeemia ajal.

Kaheksa riiki teatasid kolmapäeval pärast ÜRO Julgeolekunõukogu suletud istungit, et Vene kohalolu lõhestab veelgi kogukondi ja seab pandeemia ajal ohtu "konfliktist mõjutatud elanikkonna tervise ja elud".

Venemaa asesuursaadik ÜRO juures Dmitri Poljanski kirjutas Twitteris, et ühisavalduse näol on tegemist "vaid väljamõeldisega".

Gruusia üritas lahkulöönud Lõuna-Osseetia regiooni enda kontrolli alla saada 2008. aastal, käivitades Venemaaga lühikese sõja. Seejärel tunnustas Venemaa Lõuna-Osseetia ja Abhaasia iseseisvust ja rajas sinna sõjaväebaasid.

Eesti tõstatas ÜRO Julgeolekunõukogus Venemaa agressiooni Gruusias

Kolmapäeval tõstatas Eesti üheskoos Ameerika Ühendriikide, Belgia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Ühendkuningriigiga Julgeolekunõukogu ametlikul kohtumisel Venemaa Gruusia-vastase tegevuse. 

"Sel nädalal möödub 12 aastat Venemaa agressiooni algusest Gruusias. Pidasime oluliseks juhtida Julgeolekunõukogus rahvusvahelise kogukonna tähelepanu sellele, et Venemaa agressioon Gruusias ei ole kuidagi raugenud," sõnas välisminister Urmas Reinsalu.

Välisminister tõi välja, et Venemaa üritab jätkuvalt nihutada piire ja õõnestada oma naabri suveräänsust. Jätkuvalt on okupeeritud Abhaasia ja Lõuna-Osseetia, mis on Gruusia lahutamatud osad.

Eesti kutsus oma sõnavõtus Venemaad üles viivitamata järgima ÜRO peasekretäri relvarahu üleskutset ja austama rahvusvahelist õigust. "Oleme hiljuti näinud Gruusia vastu suunatud provokatiivse tegevuse kasvu. See muudab kogu piirkonna julgeolekuolukorra hapramaks," ütles kohtumisel asejuht Eesti ÜRO esinduse juures Gert Auväärt. 

Pärast kohtumist tegid Eesti, Ameerika Ühendriigid, Belgia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Ühendkuningriik koos aastateks 2021–2022 valitud liikmete Iirimaa ja Norraga ka ühise pressiavalduse, milles väljendasid muret piiristamise protsessi võimendumise üle viimase aasta jooksul, sealhulgas pandeemia ajal.  

Nii okupeeritud Abhaasia kui ka Lõuna-Osseetia aladel ja ajutistel kontrolljoontel on rakendatud omavolilisi kinnipidamisi ka pandeemia ajal, samuti on Lõuna-Osseetias pandeemia ajal tõkestatud humanitaarabi kohale toimetamist.

"Kutsume Venemaa Föderatsiooni üles täitma oma kohustusi 12. augusti ja 8. septembri kokkulepete alusel," rõhutati ühisavalduses ning avaldati toetust Gruusia suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: