Ain Käpp: kaaluma peaks hotellivautšerite jagamist soomlastele

Reisijad.
Reisijad. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu (EHRL) juhi Ain Käpa sõnul on sektor hädas ja Soome poole suunatud kampaania peaks olema senisest jõulisem, mille üheks võimaluseks oleks soomlastele vautšerite jagamine, et nende teine või kolmas öö on kompenseeritud.

EHRLi juht Ain Käpp ütles ERRile, et siseturism seda puudujääki ei kata, mis välisturistide puudusest on tekkinud. Käpa sõnul läks siseturism küll suvel hästi käima ning majutus ja restoranid on inimeste üle rõõmsad, kuid tegelikult on sektor ikkagi väga suures kriisis.

Käpp sõnas, et konverentsiturism, samamoodi ka äriturism, mida nagunii suvel on vähem, on väljasurnud ning lisas, et ettevõtete esindajad ei reisi enam niimoodi ringi ja ootavad olukorra stabiliseerumist maailmas.

Ain Käpp tõi näite, et kui siseturism on leevendust toonud Pärnule ja saartele, siis tegelikult juulikuus, kui ajalooliselt on täituvus 90 pluss, oli Tallinna hotellide käive kokku langenud meeletutes kogustes ehk siis 68 protsenti vähem käivet, kui aasta tagasi. "Täna on meil 42 protsenti ja märkimisväärselt väiksema hinnaga," ütles EHRL-i juht.

Selle kohta, kas peaksime Soomele enda kohta suuremat kampaaniat tegema, et soomlased Eestisse reisima tuleks ütles Käpp, et paljud riigid annvad valitsuse kaudu signaali, et inimesed puhkaks oma riigis ja ei reisiks, aga kõik riigid konkureerivad ka selle nimel, et saada enda juurde välisturiste.

"Muideks turism oli Eestis enne kriisi kaheksa protsenti meie riigi SKP-st, nii et see oli hästi suur osa, ja loomulikult Eesti on ka teinud Soome poole kampaaniat, aga see võiks olla veidi jõulisem, isegi võib-olla vautšerite jagamiseni, et teine või kolmas öö on kompenseeritud," lausus Käpp. Ain Käpp lisas, et välisturist Eestile on hästi oluline ja see, et Soome on Eesti kõrval ja et me saime poolest juunist Soome piiri ikkagi lahti, on väga oluline.

Võrreldes näiteks Eesti ja Riia hindu, selgub, et odavam on minna nädalavahetuseks Riiga. Sellega Ain Käpp täielikult ei nõustunud. Ta ütles, et kui võtta üks nädalavahetus linnas, kus on kõrge nõudlus, siis hinnad kujunevadki vastavalt nõudlusele, aga see, mis toimub teistel päevadel, on märkimisväärselt väiksema täituvusega ja ka kindlasti väiksemate hindadega. EHRLi juht ütles, et ühe päeva järgi ei saa üldistada, et Eesti hotellid on kuidagi kallid ning terves Eestis on hinnad 20–30 protsenti või isegi rohkem hoopis langenud.

Sügise kohapealt, kui ka siseturism lõppeb, on Käpa sõnul palju teadmatust. Käpp ütles, et ta loodab, et Eesti ei kaota ära seda kompetentsi, mis on täna olemas turismi, hotellinduse või restoranidega, sest on väga suur töö ja kompetents üks restoran niimoodi käima saada, et turistid tahavad seal söömas käia.

"Kui need inimesed ei saa enam seda tööd teha või töötavad kuskil muudes sektorites või ka välismaal, siis see kompetents mingi hetk kaob ja see on ka Eesti riigi nägu, kui head on meie restoranid ja hotellid," ütles EHRLi juht.

Sügise kohta sõnas ta aga veel, et tänavused riigipoolsed abimeetmed on kõik lõppenud. "Väga paljud kohad on sunnitud veelgi inimesi koondama, sest ei teata, mis sügisel tuleb," ütles Käpp. Ta rõhutas veelkord, et sektor on hädas ja märkis ka, et tegelikult räägitakse igapäevaselt läbi valitsusesindajatega, mida saaks sektori heaks teha, et justnimelt neid inimesi, ettevõtteid ja seda teadmist Eestis hoida.

"Aga täna oleme õppinud sellest kriisist tegema lühiajalisi plaane, vaatama, kuidas päev muutub ja siis kohe reageerima," ütles Käpp. Muidugi loodetakse, et sügisel hakkab liikuma äriturism, kuid kõik sõltub sellest, kuidas maailmas viirus kontrolli alla saadakse.

Toimetaja: Liisbeth Rats

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: