Trump kuulutas välja Iisraeli ja Araabia Ühendemiraatide rahuleppe

{{1597333140000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/REUTERS/Kevin Lamarque

USA president Donald Trump kuulutas neljapäeval välja rahuleppe Iisraeli ja Araabia Ühendemiraatide (AÜE) vahel.

"Suhete normaliseerumine AÜE ja Iisraeli vahel on ÜÜRATU läbimurre, kirjutas Twitteris Trump. "Tegemist on Ajaloolise Rahuleppega meie kahe SUURE sõbra vahel."

Trump rääkis hiljem ajakirjanikega ja viitas, et oodata on teisigi diplomaatilisi läbimurdeid Iisraeli ja selle islamiusuliste naaberriikide vahel Lähis-Idas. 

"Toimuvad asjad, millest ma rääkida ei saa," sõnas ta. 

USA välisminister Mike Pompeo ütles, et tegemist on ajaloolise päevaga ja suure sammuga rahu saavutamise suunas Lähis-Idas.

"Ühendriigid loodavad, et see vapper samm on esimene mitmetes kokkulepetest, mis lõpetavad 72 aastat kestnud vaenutegevuse regioonis," ütles Pompeo. 

Trump, Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ja Abu Dhabi kroonprints Mohammed bin Zayed Al-Nahyan ütlesid ühisavalduses, et vestlesid neljapäeval ja leppisid kokku Iisraeli ja Araabia Ühendemiraatide suhete täiemahulises normaliseerumises. 

Avalduses lisati, et Iisraeli ja AÜE delegatsioonid kohtuvad lähinädalatel, et allkirjastada kahepoolsed kokkulepped investeeringute, turismi, otselendude, julgeoleku ja kahepoolsete saatkondade asjus. 

"President Trumpi palvel ja Araabia Ühendemiraatide toetusel peatab Iisrael suveräänsuse kuulutamise alade üle, mis on toodud välja Presidendi Rahuvisiooni (dokumendis) ning keskendub nüüd suhete laiendamisele teiste riikidega Araabia- ja Islamimaailmas," seisis avalduses. 

"Ühendriigid, Iisrael ja Araabia Ühendemiraadid on kindlad, et uued diplomaatilised läbimurded teiste riikidega on võimalikud ning kavatsevad teha koostööd, et seda eesmärki saavutada."

Netanyahu: Iisraeli suhete normaliseerumine AÜE-ga on ajalooline

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ütles neljapäeval, mil USA kuulutas välja rahuleppe Iisraeli ja Araabia Ühendemiraatide (AÜE) vahel, et käes on ajalooline päev. 

Pärast USA vahendatud leppe allkirjastamist on AÜE alles kolmas riik Araabiamaailmas, millel on Iisraeliga täiemahulised diplomaatilised suhted. 

Hamas on leppe tagasi lükanud ja nimetas selle preemiaks "Iisraeli okupatsiooni ja kuritegude eest". 

Iisraeli kaitseminister Benny Gantz nimetas kokkulepet oluliseks ja tähendusrikkaks. 

"Ma kutsun Araabiamaid edendama diplomaatilisi suhteid tulevastes rahulepetes," sõnas ta. 

Hamas: Iisraeli-AÜE rahulepe ei teeni Palestiina huve

Gaza sektoris võimulolev palestiinlaste liikumine Hamas tõrjus neljapäeval rahulepet Iisraeli ja Araabia Ühendemiraatide (AÜE) vahel, sõnades, et see ei teeni Palestiina missiooni. 

"Kokkulepe AÜE-ga on preemia Iisraeli okupatsiooni ja kuritegude eest," ütles Hamasi pressiesindaja Hazem Qasem AFP-le. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: